Kaçkar Dağları

Ana SayfaKaçkarlarYaylalarKaçkar VideolarıForum


Çeymakçur Yaylası

  Huser Yaylası'ndan Aşağı Çeymakçur

Rakım: 2350 m
Ev: Yukarı Çeymakçur 15-20 Aşağı Çeymakçur 45-50
Yaşam Ünitesi:Yok
Çamlıhemşin'e Bağlı

Yukarı Çeymakçur Yaylası Rakım:2300

          Ayder yaylasından 13 km olup galer düzünden sola doğru giden yoldan çıkılıyor. Konaklama ve lokanta bulunmamaktadır. Elektriği bulunmamaktadır. Aşağı Çeymakcur’un 2.5 km güneydoğusunda 2250 m rakımda aynı vadi içerisinde kurulmuş bir yayladır. İki mahalleden oluşmuştur. Aşağı Çeymakcur’a kadar gelen araç yoluna 2.5 km, İlçe merkezine ise 28 km mesafededir. Aşağı Çeymakcur ile Yukarı Çeymakcur taşlardan yapılmış tarihi bir patika ile birbirine bağlanmaktadır.

          Temmuz başı ile Eylül sonu arasında kullanılan yaylada 20-25 konut bulunmakta ancak bunlardan sadece 8-10 adedi kullanıma açılmaktadır ve bu nedenle nüfus 20 civarında kalmaktadır. Tamamı taş kaide üzerine kurulmuş ahşap evlerden oluşmaktadır

Aşağı Çeymakçur Yaylası Rakım:2100

          Ayder yaylasından 10 km olup galer düzünden sola doğru giden yoldan çıkılıyor. Konaklama ve lokanta bulunmamaktadır. Milli park sınırları içerisinde olan Aşağı Çeymakcur Yaylası, milli parkın kuzeydoğu sınırını oluşturan Palakcur Yaylasının hemen önündeki buzul vadisi tabanında 2050 m rakımda kurulmuştur ve 3 mahalleden oluşmaktadır. Çamlıhemşin İlçesine 25.5 km uzaklıktadır.

          Eski yıllarda 60 hane ve ortalama 6-10 kişi ile 500-600 olan yaz nüfusu günümüzde 40 kişiye kadar düşmüştür. Sağlam 42, yıkık 12 evin bulunduğu yaylada her yıl ortalama 15-16 ev kullanıma açılmaktadır. Bu evler genellikle taş-ahşap olup bir miktar ahşap konut bulunmaktadır. Ayrıca 3 adet tamamen taş kullanılarak yapılmış konut vardır. Yaylaya çıkış tarihleri Haziran ayının ilk haftasına rastlamaktadır. Yayladan inişler ise Ekim ayı ilk haftasında tamamlanmaktadır.

 

Çeymakçur Yaylası Fotoğrafları

Huser Yaylası'ndan Aşağı Çeymakçur Huser Yaylası'ndan Yukarı Çeymakçur Huser Yaylası'ndan Aşağı Çeymakçur Huser Yaylası'ndan Yukarı Çeymakçur Çeymakçur Yaylası, Çaymakçur Yaylası
Çeymakçur Yaylası, Çaymakçur Yaylası Çeymakçur Yaylası, Çaymakçur Yaylası