Kaçkar Dağları

Ana SayfaKaçkarlarYaylalarKaçkar VideolarıForum


Kaçkar Kavrun Dağları

Huser Yaylası'ndan Kaçkar Kavrun Dağları Huser Yaylası'ndan Kaçkar Kavrun Dağları Huser Yaylası'ndan Kaçkar Kavrun Dağları

 

Bu dağ silsilesine "Kaçkar Dağlarının Kalbi" denilebilir. Kavrun silsilesi kabaca güneybatı - kuzeydoğu yönünde uzanmaktadır. Bu bölgede 3500 metrenin üzerinde yüksekliğe sahip 9 zirve bulunmaktadır. Kaçkar zirvesi ve etrafındaki doruklar Kavrun dağlarını oluştururlar.

Samistal Aşıtı'ndan Kaçkar Kavrun Dağları Samistal Aşıtı'ndan Kaçkar Kavrun Dağları Samistal Aşıtı'ndan Kaçkar Kavrun Dağları

           Kaçkar dağlarının en yüksek noktasını oluşturan Kavrun Dağı zirvesi, 3932 metrelik yüksekliği ile çok uzaklardan rahatlıkça ayırt edilebilir. Çok açık ve nemsiz günlerde, sabahın çok erken saatlerinde güneydoğu yönünde Ağrı Dağı'nın dev kubbesi açıkça görülebilir, kuzeydoğuda Kafkas Dağları'nın güney zirvelerinde görülebilmektedir.

          Huser Yaylası'ndan Kavrun Dağları Huser Yaylası'ndan Kavrun Dağları

          Kavrun Dağları'na Ayder'den Yukarı Kavrun yaylasına ulaşılarak varılır. Tırmanışların başladığı en bilinen yer Mezovit Çayırı'dır. Mezovit Çayırı'na Yukarı Kavrun yaylasından 1,5 saatlik yürüyüşle varılabilir.

Kaçkar Dağları, Kaçkar Dağı