Kaçkar Dağları

Ana SayfaKaçkarlarYaylalarKaçkar VideolarıForum


Kaçkar Yaylası

Kaçkar Yaylası

Rakım: Yukarı Kaçkar Yaylası 2440 m / Aşağı Kaçkar Yaylası ( Miçilo ) 2120m
Ev: Yukarı Kaçkar 20-25  Aşağı Kaçkar 15-20
Yaşam Ünitesi: Yok
Çamlıhemşin'e bağlı

          Çingit, Mermanat ve Açaba köylerinin kullandığı bir yayladır. Evleri taştan yapılmış olan Kaçkar yaylası, 2600 metre yüksekliğindedir. Kaçkar yukarı yayla olarak da bilinir. Lordeçur Yaylası ve Miçilov (Aşağı Kaçkar) yaylaları ise Kaçkar'ın aynı köyler tarafından kullanılan aşağı yayla birimleridir. Özellikle 3 km aşağıda bulunan Aşağı Kaçkar Yaylası ağaçlık olması nedeniyle ayrı bir güzelliğe sahiptir. Kaçkar Vadisi boyunca akan Kaçkar (Tar) deresi 15 km. sonunda Fırtına Deresi'ne kavuşur.

          Bir zamanların en güzide yaylalarından biriydi, şimdilerde eski havasından pek uzakta bir görüntü vermektedir, şu an itibariyle 15-20 hane bu yaylaya iştirak etmektedir, bunlarda yayla aşkından Kaçkar'dan hiç kopamamış yaşı ilerlemiş senelerin yaylacılarıdır. Yayla kültürünü fazlasıyla yansıtan bir yayladır.

          Bir zamanların en güzide yaylalarından biri olan bu yaylaya göç zamanı büyük bir coşku tulum eşliğinde türküler söylenerek horonlar oynanarak eski Hemşin adetlerini kültürünü en iyi şekilde ifade ederek yayla zamanlar göç ederlerdi..zamanında 350-400 aşkın hane sayısı olduğu tahmin ediliyor. Vartovar şenlikleri adında her ağustosta 1 ay süre gelen horon eğlenceleri olurmuş. Şimdilerde pek iştirak görmediği için terk edilmiş bir görüntü vermektedir.ama her yaz gençlerin ver yayla severlerin büyük ilgisini çeken bir yayladır. Doğasıyla manzarasıyla tarihi taş evleriyle en en önemlisi el değişmemiş güzellikleriyle yaşanması görülmesi gezilmesi gereken bir yaylamızdır. Ayrıca Kaçkar dağlarının en yüksek zirvelerinden biri olan Altıparmak mevkiside burada bulunmaktadır.

          Araba yolu olmadığı için turizm adına pek gelişememesine rağmen gelen turistler otel konaklama v.s olanakları olmadığından en iyi şekilde yaylacılar tarafından ağırlanmaktadır. Aşağı Kaçkar Yaylasına kadar giden araç yolu son yıllarda yaylayı biraz hareketlendirmiştir.

          Kaçkar yaylasına Avusor yaylasından 2 saatlik yürüme yoluyla, Aşağı Kaçkar yaylasına araç ile buradan 2 saatlik yürüme yoluyla, veya Kaçkar (Tar) deresinden 6 saatlik yürüme yoluyla ulaşılabilir.

Kaçkar Yaylası Fotoğrafları

Aşağı Kaçkar Yaylası Aşağı Kaçkar Yaylası Aşağı Kaçkar Yaylası Aşağı Kaçkar Yaylası Aşağı Kaçkar Yaylası
Kaçkar Yaylası - Altıparmak Dağları Yukarı Kaçkar Yaylası Yukarı Kaçkar Yaylası Kaçkar Yaylası - Altıparmak Dağları Kaçkar Yaylası - Altıparmak Dağları
Aşağı Kaçkar Yaylası Aşağı Kaçkar Yaylası Aşağı Kaçkar Yaylası Aşağı Kaçkar Yaylası Aşağı Kaçkar Yaylası
Aşağı Kaçkar Yaylası Aşağı Kaçkar Yaylası Aşağı Kaçkar Yaylası Aşağı Kaçkar Yaylası Aşağı Kaçkar Yaylası
Kaçkar Yaylası Aşağı Kaçkar Yaylası Kaçkar Yaylası - Altıparmak Dağları Kaçkar Yaylası - Altıparmak Dağları Yukarı Kaçkar Yaylası
Yukarı Kaçkar Yaylası Yukarı Kaçkar Yaylası Yukarı Kaçkar Yaylası Kaçkar Yaylası - Altıparmak Dağları Yukarı Kaçkar Yaylası
Yukarı Kaçkar Yaylası Aşağı Kaçkar Yaylası Kaçkar Yaylası - Altıparmak Dağları