Kaçkar Dağları

Ana SayfaKaçkarlarYaylalarKaçkar VideolarıForum


Huser Yaylası

  Huser Yaylası

Rakım: 2400 m
Ev: 45-50
Yaşam Ünitesi:
Zirve Cafe - Seyran Cafe - Macıg Cafe
Çamlıhemşin'e bağlı.

          Huser Yaylası Açaba (Bucak) ve Çingit (Uğrak) Köylüleri'nindir. Sadece Açaba'lılar yaylacılık yapmaktadırlar. Huser yaylası Ayder'in girişinin sol tarafını tutan dağlarda yerleşmiştir. Rakımı ve konumu açısından Ayder'e bağlı tüm yaylalar ve sıralı Kaçkar Dağları'nın eşşiz manzarasını görme imkânını sizlere sunuyor. Bölgenin en iyi manzaralı yaylası olup, genelde katılımcıların en çok keyif aldığı gezilerden biridir. Hele birde hava güneşli ise bakmaya doyamayacağınız bir manzaraya sahip. Güneyde Kaçkar Altıparmak Dağları'ndan başlayıp, Kaçkar Kemerli, Kaçkar Kavrun ve Kaçkar Verçenik Dağları'na kadar kesintisiz bir manzara. Ayaklarınızın altında Palakçur, Avusor, Çeymakçur ve Kavrun Vadileri, Arkanızda Karadeniz sahil şeridi. Karşınızda Hazindak ve Pokut Sal sırtları, Yani 0 m den 4000m ye kadar her yeri görebiliyorsunuz. Ayder'den günübirlik gezi için mükemmel bir rota. Elektrik 1 2 evde güneş enerji sistemi ile elde edilmektedir. Turkcell Vodafone yaylanın her yerinden çekiyor.

          Turizm tesisi adına pek gelişememiştir. Zirve Cafe, Seyran Kafe ve Macıg Kafe gelen misafirlere elinden geldiğince güzel hizmet vermeye çalışmaktadır. 2007 yılında yapılan araç yolu sayesinde son yıllarda ciddi hareketlilik gözlenmektedir. Özellikle bir çok turist Ayder Yaylası'ndan günü birlik yürüyüşle Huser'e çıkarak muhteşem manzarayı seyretmektedir. Pansiyon vb tesis çalışmaları devam etmektedir.

          Ayder'den Bukla otelin arkasından yaya yolu ile 2-3 saate çıkılabilmektedir. Belirgin bir patikadır yaklaşık 3 km mesafedir. Yayla sakinleri ve turlar tarafından sıkca kullanılan bir patikadır, bir çok yerinde yönlendirici işaretler bulunmaktadır. Araba ile ulaşım için Avusor Yaylası yoluna girilir 2 km sonra sola dönülür son derece güzel manzaranın eşliğinde yaklaşık 20-30 dk araç yolu ile 2 yer hariç neredeyse tamamen düz bir yolculuktan sonra yaylaya ulaşmak mümkün. 

Huser Yaylası Fotoğrafları

Huser Yaylası Huser Yaylası Huser Yaylası Huser Yaylası Huser Yaylası
Huser Yaylası Huser'den Kemerli Kaçkar Huser Yaylası Huser Yaylası'ndan Kaçkarlar Huser'den Altıparmak ve Kemerli Kaçkar
Huser Yaylası Huser Yaylası Huser Yaylası Huser Yaylası Huser Yaylası
Huser Yaylası Huser Yaylası Huser Yaylası Huser Yaylası Huser Yaylası
Huser Yaylası Huser Yaylası Huser Yaylası Huser Yaylası Huser Yaylası