Kaçkar Dağları

Ana SayfaKaçkarlarYaylalarKaçkar VideolarıForum


Elevit Yaylası

Elevit Yaylası 

Rakım: 1950 m
Ev: 200
Yaşam Ünitesi: 3 Bakkal, 3 Kahve, 1 Lokanta, 1 Pansiyon, 1 Cami
Çamlıhemşin'e Bağlı

          Hacıvanak ve Trovit buzul vadilerinin birleşme noktasında kurulmuştur. Çamlıhemşin'e 55 km. Çamlıhemşin'den çıkılarak Hemşin vadisi üzerinden Çat Yaylasına varıldığında, sol kol üzerinden devam ederek Elevit'e ulaşabilirsiniz. Çat ile arası,araba ile 15-20 dakikadır.İki derenin bitiştiği alan çevresinde konumlanmıştır.Çevresinde ki yükseltilerin eteği görünümdedir.Elevit yaylası diğer yaylalara oranla daha kalabalık köylerin oluşturduğu yaylalardandır. Bir diğer örneği de Palovit yaylasıdır. Civar yaylalara oranla ulaşım ve konaklama bakımından daha alternatiftir.

          Araba ve yaya mümkündür.Amlakit,Palovit,Trevit, Nafkar yaylalarına giden arabalar buradan geçer ve aynı zaman da bu yaylalara geçit verir.Çamlıhemşin'den; 1,45 dk-2 saat gibi bir zamanda Elevit'e ulaşırsınız.Yollar engebeli ve dardır.Özellikle Çat yaylasından sonra yollar daha bozuktur.

          Çoğunlukla büyük kente göçmüş yöre insanları yaz sezonunda iki-üç aylığına bölgeye geliyor. Konaklama imkanı bulanan Elevit’ten Hacıvanak yaylasına üç saatlik bir yürüyüş yapılabilir. 80’lerden sonra yaşanan yangından sonra büyük bir yapılaşma sürecine giren Elevit yaylası aslında iki bölümden oluşuyor.Bu bölümlerin en büyüğü evlerin sayıca fazla olduğu ana vanağın(yayla evlerinin bulunduğu yerin) dışında, Tafteni olarak bilinen bölge ikinci gelmektedir. Tafteni aynı zamanda Hacıvanak yaylasına geçenlerin de durağıdır. Elevit aslında yayla olarak bilinmesine rağmen, muhtarlığı da olması dolayısıyla köydür. Yeni adı da Yaylaköy’dür. Ama bu yeni isim pek kullanılmaz.

 

Elevit Yaylası Fotoğrafları

Elevit Yaylası Elevit Yaylası Elevit Yaylası Elevit Yaylası Elevit Yaylası
Elevit Yaylası Elevit Yaylası Elevit Yaylası Elevit Yaylası Elevit Yaylası
Elevit Yaylası Elevit Yaylası Elevit Yaylası Elevit Yaylası Elevit Yaylası