Kaçkar Dağları

Ana SayfaKaçkarlarYaylalarKaçkar DağlarıForum


Anzer Yaylası ( Ballıköy )

Anzer Yaylası, Ballıköy

Rakım: 2200 m
Ev: 40-50
Yaşam Ünitesi: Pansiyon, Lokanta, Cami
İkizdere'ye bağlı.

 
           Anzer yaylası (Lazca: Anzeri Gola), Rize'nin İkizdere ilçesinin 35 km güney batısında kalan bir yayladır. Diğer adıyla Ballıköy'dür. Rize il merkezine 80 km mesafededir.

          Doğası ve sağlığa yararlı Anzer Balının üretildiği bölge olmasının yanı sıra çok sayıda endemik türde çiçeğe de ev sahipliği yapması nedeniyle çok sayıda yerli ve yabancı turisti bölgeye çekmektedir. 1991 yılında bakanlar kurulu kararıyla turizm merkezi ilan edilmiş olup 3 bin metreyi aşan doruklara ve 2 bin metreye kadar yükselen ormanlara sahiptir.
Zengin flora ve faunasıyla görülmeye değer bölgelerdendir. Ayrıca, alternatif turizm aktivitelerinden trekking, yamaç paraşütü ve zirve tırmanışları için de uygun olup bir taraftan Çoruh Nehri ve Bayburt iline, diğer taraftan da, Uzungöl Turizm Merkezine ulaşım olanağı sağlar.

          Anzer yaylası Karadeniz Bölgesi'ne has yemyeşil bir yayladır. Deniz seviyesinden oldukça yüksekte bulunan ve Ballıköy yaylası olarak ta bilinen bu yaylada meşhur Anzer balı üretilmektedir.
Kırklardağı’nın eteklerinde yer alan Anzer; Meles, Petran, Kabahor, Garzavan yaylalarıyla çevrilidir.
Yaylaya ulaşım Rize'nin İyidere ilçesi İyidere Köprü mevkiinden yukarıya doğru devam eden Rize - Erzurum karayolunun Dereköy (Yukarı Velkü) yol ayrımında bulunan sağlık ocağının önünden sağa doğru ilerleyen yoldan ulaşılabilir.

Anzer Yaylası Fotoğrafları

Anzer Yaylası, Ballıköy Anzer Yaylası, Ballıköy Anzer Yaylası, Ballıköy Anzer Yaylası, Ballıköy Anzer Yaylası, Ballıköy