Kavrun --> Verçenik Tatos Gölleri

Günübirlik uzun süreli dağcılık, kampçılık, trekking faaliyetleri.
Cevapla
thingol
Mesajlar: 1
Kayıt: 04 Nis 2011 16:11

Kavrun --> Verçenik Tatos Gölleri

Mesaj gönderen thingol »

Merhaba;

Bu sene klasik rota kaçkar zirve yaptıktan sonra Verçenik tatos göllerine geçmek istiyorum. Zirveden sonra ya yürüyüş rotası veya taşıt ile Kavrun Dağından Verçenik'e geçme planlarımız var. Fakat daha önce verçenik tarafına gitmediğim için bir kaç sorum olacak ;

1. Kavrun dağından verçenik tatos göllerine kadar sırt ağırlıklı olmak üzere bir trek rotası düşünsek, kaç gün sürer ve rota en ideal nerelerden geçer?

2. Arazi aracımız olacak, aracı yukarı kavrun veya apivanak yaylasına bırakıp zirve yaptıktan sonra, araca geri dönerek buralardan verçenik'e en ideal taşıt yolu ne olur, bu yol boyunca mutlaka görmemiz gereken yerler varsa nereleridir?

Şimdiden teşekkürler...
yseferoglu
Mesaj Panosu Yöneticisi
Mesajlar: 86
Kayıt: 10 Şub 2009 23:12

Re: Kavrun --> Verçenik Tatos Gölleri

Mesaj gönderen yseferoglu »

Kaçkar (Kavrun) Dağı zirvesini Kuzey klasik mi yoksa Güney klasik rotadanmı düşünüyorsunuz? Kuzey ise Verçenik'e yürüyerek geçiş geçiş için mavi çizgili rota düşünülebilir. 4 tane sırt aşacağınız için pek kolay bir rota sayılmaz bu yüzden sarı yada beyaz rotadan'da yürüme gitmeyi düşünebilirsiniz. Güneyden zirve yapacaksanız Davalı vadisini takip ederek Hacıvanak-Başyayla yolundan Verçenik'e varılabilir. Her iki rotada yaklaşık 30 km'dir, 2 gün sürecektir kamp için rotanın merkezi konumundaki Hacıvanak idealdir.

2. sorunuzun cevabı haritadaki sarı çizgili rotadır. Apivanak'tan Verçenik'e giden tek araç yolu budur.

Resim

Mezovit-Apivanak-Karmik-Hacıvanak rotasının resimleri linkte mevcut detaylı gps verileri sitede yüklü.
http://www.kackar.org/dosyalar/kackar09
Cevapla