Kaçkar Kavrun Dağı 3932 - Güney Rota

Altıparmak, Bulut, Verçenik, Kavrun Dağları zirve tırmanış rotaları, tavsiyeler, zirve notları.
yseferoglu
Mesaj Panosu Yöneticisi

Kaçkar Kavrun Dağı 3932 - Güney Rota

Mesaj gönderen yseferoglu »

Etkinliğin Adı : Trans Kaçkar + Kaçkar Dağı 3932 m. zirve tırmanışı (Güney Rota)
Etkinliğin Tarihi : 4-7 Ağustos 2015
Katılımcı Listesi : H. Yılmaz SEFEROĞLU, Özgür KONUR
Kamp Bilgileri : 1. gün Deniz gölü, 2. gün Dilberdüzü, 3. gün Kavrun göller bölgesi
Hava Durumu : Güneşli, parçalı bulutlu
Teknik Malzeme : Kask

Foto: http://www.kackar.org/dosyalar/transkackar2015

Video: https://www.youtube.com/watch?v=0fTyxaxYVsM

Gps: http://www.kackar.org/dosyalar/gps/transkackar2015.zip

Resim

Kaçkar Dağı'nın çıkılabilecek en kolay rotasıdır. Zaten birçok trekking ekibide bu rotayı tercih ederek bir çok kişiyi zirveye ulaştırabilmektedir. Son yıllarda ticari dağ yürüyüş turlarının çok kullandığı bir rotadır.

Kuzeyden çıkış yapacaksanız Ayder Yaylası'ndan Kavrun veya Çeymakçur vadisi geçilerek Naletleme Geçiti'ne varılır. Buradan Dobe-Olgunlar-Nastaf rotasından dilberdüzüne varılır veya Naletleme sonrası kestirme yol kullanılarak direk dilberdüzüne geçilir.

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim
haldizen

Re: Kaçkar Kavrun Dağı Güney Rotası - Dilberdüzü Klasik

Mesaj gönderen haldizen »

Merhaba,
Geçen yıl kuzey klasik rotadan tırmanmıştık ama Ağustos'ta yukarı kavrun naletleme dilber düzü üzerinden bu rotayı kullanmayı düşünüyoruz. Yukarı kavrundan dilberdüzüne ne kadar sürede gidebiliriz? Tecrübeli arkadaşlar yardımcı olabilirse seviniriz. Bir de olgunlar yaylasına uğramadan naletleme-dilberdüzü rotasınnın durumuna dair pek bir bilgi bulamadık. Zorluğu hakkında bilgi verebilir misiniz?
Saygılarımla
yseferoglu
Mesaj Panosu Yöneticisi

Bahsettiğiniz kestirme yolla şu linkte http://www.kackar.org/forum/viewtopic.php?f=3&t=222 ilgili bir konu açılmıştı ama pekte sağlıklık bir bilgi alamadık. Kestirme yol olgunlar rotasına göre 6 km bir avantaj sağlıyor yaklaşık 2 saat fark eder, ayrıca kestirme yolun klasik yola göre biraz daha bozuk ve inişli çıkışlı olduğu düşünülürse ne kadar gerekli tartılşılır ama farklılık arıyorsanız alternatif bir tercih olabilir. Belkide düzgün ve güzel bir kestirmedir giden bir kişinin bilgi vermesi gerekir. Kavrun olgunlar yaklaşık 14 km kavrun dilberdüzü yaklaşık 20 km. Ekip ve kondisyon iyiyse bir günde geçilebilir.
MOMO

Mesaj gönderen MOMO »

Merhaba
Biz bayramda iki kişi kavrun dağı güney rotasını izleyerek kaçkar transı yapmayı planlıyoruz Ancak dağcılık eğitimimiz yok ve daha önce bu kadar uzun mesafeli bir tırmanış deneyimimiz olmadı. Yusufeli'nden başlayıp Ayder'de bitirmek istiyoruz. Zirve hırsımız yok sadece doğayı keşfetme amacıyla yoldayız. Bizim gibi amatörler için en doğru rota hangisi olur bilemedik. Bir de toplamda kaç gün sürer?
memoweb
İletişim:

Mesaj gönderen memoweb »

Merhaba,
manzara güzel gerçekten insanın içini ferahlatıyor tam zirve
gezgin59

Mesaj gönderen gezgin59 »

Yılmaz Bey selam.

Bu güney klasik rotada 3615-3620 metreden sonra, rota sağ tarafa dönüyor hafif zig zaglı yaklaşık 500 m den sonra tekrar yukarıya dönüyor. Google earthden baktığımda bu sağa dönmeyi yapmayıp 3615m den yine yukarı devam edip 3682 metrelerden sonra sağa dönülse ve devam edilse daha uygun olurmuş gibi duruyor.

Zirveye yakın bu bölgede tek uygun yer sitede verilen rotadaki gibi mi yoksa benim belirttiğim hattan da gidiş var mı? Her ne kadar Google earth den rota çizmek çok doğru olmasa da arazi şekline bakılınca sanki diğeri daha uygun gibi duruyor. Ne dersiniz yorumunuz varsa nedir?

Teşekkürler.
gezgin59

Re: Trans Kaçkar 2015 (Güney Klasik) 4-7 Ağustos 2015

Yılmaz Bey, bu rotada deniz gölünden zirveye çıktıktan sonra zirveden kestirmeden mi indiniz aşağıya? Buradaki tüm rotanızın gps verilerini burada veya e-posta adresime yollamanız mümkün mü. Diğer hafta çıkış planlıyoruz tekrar bir gözden geçirmek istiyorum.

iyi akşamlar
gezgin59

Yukarıdaki mesajımı Yseferoğlu Bey'e danışmak amaçlı yazmıştım ama hitabım Yılmaz Bey diye olmuş, o kim onu bilmiyorum :) .

Sn. Seferolu, sorumu tekrarlamış olayım , zaten son yaptığınız güney zirve çıkışında o bölgedeydiniz, en yeni ve doğru yanıtı yine sizden bekliyorum.
Son etkinlik mesajınızdaki fotoğraflara baktığımda , sanki benim düşündüğüm hat üzerinden gitmişsiniz gibi gözüküyor ama emin değilim. Yani sitede bulunan eski güney klasik çıkışının son bölgesindeki gps kayıtları yolu uzatıyormuş gibi gözüküyor, siz muhtemelen benim düşündüğüm daha kısa ve uygun gözüken hat üzerinden çıkmışsınız.

İyi günler.
yseferoglu
Mesaj Panosu Yöneticisi

Adım Yılmaz siz Yusuf bey slm diye yazmıştınız bende Yılmaz diye düzelttim bu akşam gps verilerini yükeleyceğim
gezgin59

Evet biraz ilginç oldu, ben nereden aklımda kaldıysa, adınız Yusuf diye biliyordum. Neyse sonunda doğrusunu öğrendim.

Bir başka hususta daha görüşünüzü rica ediyorum.

Benim elimdeki gps de ( Garmin e-trek Vista H), hafızadaki bir track ( iz kaydı) izlerken, eğer hızınız 3-4 km/saat hızından yüksekse gps yönleri elektronik olarak doğru hesaplayabildiği için ekran kaydı normalde yürüyüşünüzle aynı yönlenme istikametinde kalıyor ve dolayısıyla kafa karışıklığı yaratmıyor. Fakat yürüyüş hızı çok düşükse gps ara ara yönleri tam olarak tespit edemediğinden ekran görüntüsü sağa sola dönüyor ve istikamet seçiminde problem yaratmış oluyor. Gerçi açık alanda istikametiniz zaten çok belli ama düşük hızda hareket edilmeye mahkum olunan yürüme şartlarında , arazide yoğun siste v.s. bu problem yaratmıyor mu? Tahminim çok düşük hızda tüm gps ler için bu elektronik yön tayininde aynı sorun vardır. Zira durduğunuz bir noktada , tam 180 derece ekseninizde dönseniz gps bu durumda doğru yön tayin edemez. ancak bir sonraki ölçüm noktasında ( 10-15 m veyasaniye sonra) yön tayini yapabilir.

Bu yavaş hız durumunda gps izkaydına göre gitmek konusunda yaşadıklarınız nedir , benzer durum sizde de oluyor mu?
yseferoglu
Mesaj Panosu Yöneticisi

evet bende de aynısı oluyor gps i düz tutma yerine ize göre çeviriyorum mecburen. 1 2 sene önce bi belgesel kanalında gps karşılaştırmaları yapılıyordu 3 farklı kişi 3 farklı gps ile yön bulmaya çalışıyordu ordada garmin yönleri sizin dediğiniz gibi ters gösteriyordu.
yseferoglu
Mesaj Panosu Yöneticisi

Re: Trans Kaçkar 2015 (Güney Klasik) 4-7 Ağustos 2015

Etkinlikle ilgili detayı gps verilerini ve açıklayıcı fotoları yükledim.
karadeniz

Re: Trans Kaçkar+Güney Zirve / 4-7 Ağustos 2015

Mesaj gönderen karadeniz »

Merhaba Yılmaz bey,

Etkinlikle ilgili paylaşımlarınız için teşekkür ederiz. Planlamakta olduğumuz bu tür etkinlik için paylaşımlarınız motivasyonumu arttırmaktadır.
Bu rotada yön kaybetme durumu olur mu? Göllere girmekte risk var mı?

İyi günler.
yseferoglu
Mesaj Panosu Yöneticisi

Selamlar, bu rotada havada sis yoksa yön kaybetme riski çok azdır. GPS varsa verdiğim rotayı gps'e yükleyip izi takip edebilirsiniz alternatif olarak google earth programını android telefonunuza yüklerseniz örneğin: http://www.kackar.org/transkackarrota.kml şeklinde internete yükleyeceğiniz bir dosyayı telefonunundan açarsanız direk google earth ile görüntüleme şansınız olur fakat TR desteği olmadığı için önce google maps ile konumu bulmadan google earth konumunuzu gösteremiyor, ayrıca gideceğiniz bölgeyi gitmeden telefondan açıp gezinin ve belleğe kaydedin yoksa dağda internet sıkıntısından harita yüklenemez ve çok bulanık bir harita olur işe yaramaz. Bunlarda olmuyorsa iz takibi yapan uygulamalar yükleyiniz en kötü durumda yüklediğim fotolardan önemli gördüklerinizi çıktı alınız ve etkinlikte yanınıza alınız, yoğun siste gps harici hiç bir şey size yardımcı olamaz etkinlik öncesi hava durumunu iyi takip ediniz. Göllere girme konusunda; biz zirve dönüşü çok kısa bir süreliğine deniz gölüne dalış yaptık girmemle çıkmam bir oldu, yüklediğim fotolarda da görebilirsiniz. Tavsiyem girmeden önce ayaklardan başlayarak vücudunuzu yavaş yavaş suya alıştırınız, elinizle sırtınıza göğsünüze su atınız bu sayede vücut ısınız düşecek ve oluşabilecek kalp krizi ve geçici şok riski oldukça azalacaktır.
karadeniz

Mesaj gönderen karadeniz »

Selamlar Yılmaz bey; Karadeniz bölgesinin, tahminleri boşa çıkaran hava durumları olduğunu da düşünürsek, gps cihazının, etkinlikte yanımızda bulundurmamız gereken olmazsa olmazlardan olduğunu düşünmekteyiz...
Yapmayı düşündüğümüz etkinlikte, merak ettiğimiz konulara yönelik açıklayıcı paylaşım ve tavsiyeleriniz için teşekkürler.
Bu bilgilendirme, paylaşım ve tavsiyeler, bizlere etkinlik sürecinde çok yardımcı olacaktır...

İyi günler.