Kaçkar Kavrun Dağı 3932 Kış Tırmanışı (7-10 Mart 2020)

Altıparmak, Bulut, Verçenik, Kavrun Dağları zirve tırmanış rotaları, tavsiyeler, zirve notları.
Cevapla
yseferoglu
Mesaj Panosu Yöneticisi
Mesajlar: 86
Kayıt: 10 Şub 2009 23:12

Kaçkar Kavrun Dağı 3932 Kış Tırmanışı (7-10 Mart 2020)

Mesaj gönderen yseferoglu »

7-10 Mart 2020 tarihinde Kaçkar Kavrun Dağına başarılı bir kış tırmanışı gerçekleştirdik.

Ekip:
Batuhan Tüfenk – Ordu Dağcılık İhtisas Kulübü
Ercan Kesti – Rize Çamlıhemşin Doğa Sporları İhtisas Kulübü
Mahmut Yanık – Rize KDRK Spor Kulübü
Osman Aslan – Rize Çayeli Doğa Sporları Kulübü
Recep Kulaber – Klosdağ İhtisas Kulübü
Yılmaz Seferoğlu – Ordu Dağcılık İhtisas Kulübü

Foto Albüm: http://www.kackar.org/dosyalar/kackarkis/

Video: https://www.youtube.com/watch?v=qJcxJAF8MyE

Gps: http://www.kackar.org/dosyalar/gps/kackarkis20.zip

Faaliyet Özeti:

Şubat ayının 15'inden sonra çeşitli kaynaklardan bölgenin hava durumunu, yağış miktarını sürekli not almaya başlayarak, faaliyet için uygun tarihi belirlemeye çalıştık. Sonunda 7-10 Mart tarihinin olabilecek en uygun tarih olduğuna karar verdik.

7 Mart Cumartesi: Ayder’e araçla ulaşılarak saat 05:00'te Yukarı Kavrun Yaylasına yürümeye başladık. Kısa bir süre sonra Hedikleri taktık. Saat 07:30 da Galerdüzüne ulaştık kısa bir mola verdik. Saat 11:00'de Aşağı Kavrun Yaylasına, 13:45'te Yukarı Kavrun Yaylası'na ulaştık. Yalçın Şahin abimizin evine girdiğimizde saat 14:00 olmuştu.

8 Mart Pazar: Saat 07:00'de uyanarak kahvaltı vb. hazırlıkları yaparak 08:00'de Yukarı Kavrun Yaylası’nda Mezovit ana kamp alanına doğru yola çıktık. Mezovitin giriş kapısına vardığımızda saatlerimiz 09:50'yi gösteriyordu. 15 dk mola verdik, saat 12:00'de kamp alanına vardık.

9 Mart Pazartesi: Zirve günü. Saat 02:00 kalkış saati olarak belirledik, 03:00'te zirve için çadırlardan yola çıktık. 3 saat sonunda 06:00'da Küçük buzul girişine ulaştık ve aynı yerden dönüş yapacağımızı düşünerek hedikleri burada bıraktık. Girişte kayalık alanlar tirmanışı biraz yavaşlattı, küçük buzul tırmanışı tahminimizden uzun sürdü, 11:00'de hedeflediğimiz noktanın biraz altından tam olarak 3800m. irtifada kuzey klasik rotaya bağlandık. Zirveye 230 metrelik yürüyüş yolu kalmıştı. 12:15 gibi 3932 metrelik zirveye ulaştık. Bulutsuz açık bir hava, hafif bir rüzgar vardı. 1 saat civarı zirve kalıp dönüşe geçtik. Küçük buzul rotasında yeteri kadar kar kalınlığı ve emniyet noktası olmadığı için inişi büyük buzul üzerinden yapmaya karar verdik. Sırt boyu iniş yaparak, güney klasik rotanın geçitine ulaştık. Saat 16:00'da geçitin 30-40 metre kadar bir tık üstünden yaklaşık 60-70 metrelik çığ parkurunu sırayla geçmeye başladık. Hattı ilk Batuhan geçti, çığ kaytanlarını açarak en az 20'şer metre aralıklarla geçişi tamamladık. Faaliyet öncesi hava durumunu çok iyi takip etmek gerekiyor, bu bölge en az 10 -12 gündür hiç yağış almamıştı, son yağan kar erimiş, mevcut karda iyice oturmuştu. 17:10 da büyük buzul geçitine ulaştık. Buzulun zirvesinde 30-40 metrelik bir alanda kar iyice erimiş, kaygan çamurlu bir bölüm vardı, 60 m lik ipi açarak kara kadar iple iniş yaptık, bu tip noktalarda son inişi 30 m. yapıp ipi toplayan Recep abi oldu. Başka bir yerde de ip açmadık, büyük buzulun zaten girişi ve bitişi biraz dik geri kalan kısımlar oldukça rahat. Buzulun altına yani mezovit den bakınca girişine ulaştığımızda saat yaklaşık 18:45 civarıydı. Ercan ve Batuhan Küçük buzulda bıraktığımız malzemeleri toplamak için tekrar yukarı yükseldiler. Yaklaşık 1,5 saat kadar onları bekledik, kampa ulaştığımızda saat 21:15 olmuştu. Recep abi bizden önce kampa gitmişti onun ısıttığı çaydan içip bir şeyler atıştırdık. Bir ara çay bardağı ile uzandım, orada uyuya kalmışım yarıya kadar dolu sıcak çay üzerine dökülünce uyandım. Sabah 2 te başlayan zirve faaliyeti 19 saat sonra 21'de sona ermişti. Amacımız zirve sonra kampı toplayın Kavrun'a inmekti ama faaliyet uzayınca Mezovit'te bir gece daha kalmaya karar verdik. Küçük Buzulun bu kadar zorlayacağını bilsek sanırım direk Büyük Buzul üzerinden zirve denerdik.

10 Mart Salı: Saat 07:30 gibi Mezovit çayırından yola çıktık, 2 saat sonra 09:30 da kavrundayız. Eve girip bir şeyler atıştırıp Ayder'e inişe geçiyoruz. 14:50'de Ayder'e, 15:20'de Çamlıhemşin'e indik. Burada tüm ekip bir şeyler yedikten sonra, vedalaştık.

Kullanılan Malzemeler:
Kask, Kazma, Krampon, Kemer, Hedik, Çığ Kaytanı herkeste vardı. Buz burgusu, Tibloc, Çığ yaşam sinyal cihazı (3 kişide vardı), Çığ Sondası (2 adet), Kürek (3 adet), 60 m ip, 30 m ip, Gps, Telsiz (2 adet), Mobil makara (2 adet), Yeteri kadar yardımcı ip, perlon, karabina, friend, stopper vb. emniyet araçları.

Recep Kulaber'in Raporu:
https://recepkulaber.blogspot.com/
http://www.kackar.org/dosyalar/recepkul ... karkis.pdf

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim
cagancelik
Mesajlar: 1
Kayıt: 14 Eki 2020 03:22

Re: Kaçkar Kavrun Dağı 3932 Kış Tırmanışı (7-10 Mart 2020)

Mesaj gönderen cagancelik »

Benzer bir faaliyeti uzun bir süredir gerçekleştirmek isteyen birisi olarak videonuzu keyifle izledim. Paylaştığınız rapor, resimler ve rota çizimi çok işime yarayacak. Teşekkür ederim şimdiden. Ben faaliyeti solo gerçekleştirmek istiyorum bu kış. O yüzden extra zorlayıcı ve dikkat gerektiren bir faaliyet olacak benim için. YouTube kanalımda solo tırmanış ve yürüyüş videoları yayınlıyorum. Bu tırmanışın drone + tripod üzerinde kamera görüntüleriyle bir videosunu da eklemeyi planlıyorum.

Ancak solo olduğum için ve video çekim odaklı bir tırmanış olacağı için (her ne kadar hafif ekipman tercih etsem de) yüküm biraz fazla olacak.
40+10 litrelik zirve çantamda ve üzerimde şunların olmasını planlıyorum:

Tripod + kamera: 1kg
Drone + piller: 1.5kg
Kask, krampon, alt koşum
Bir çift hedik
Lasportiva G2 SM botlar
Çift teknik kazma + 1 uzun düz kazma
1lt dolu termos ve enerji barları
1 adet 5000'lik power bank
GPS için telefon
60mt 8.6mm yarım ip: 2.8 kg
Osmo Action aksiyon kamerası

Bu rotayı çıkmış (hatta hedikleri küçük buzul altında bırakmış biri olarak) sizce bu ekipmanlar bu rota için fazla ağır olur mu?

Bu noktada size sormak istediğim şeylerden birisi de acaba aynı rotadan (küçük buzuldan) taşın birine bırakma perlonu sarıp, emniyet alarak iple iniş yapılabilir mi? Kayaların yapısı ve şekli buna müsait miydi? Perlon olmazsa bir diğer düşüncem de sikke çakıp, sikkeye çift balıkçı düğümü ile prusik atıp emniyetimi o şekilde alarak iple inmek. 60mt ipim olduğu için 1-2 sikke çakarım ve 2 ip boyu inerim, zor etapları hallettikten sonra geri kalanını da ipsiz inerim diye düşünüyorum.

Yanlış veya eksik düşündüğüm kısımlar olabilir, duymak isterim düşüncelerinizi :)

Son olarak GPS kaydı eklenecek yazıyor ancak hala eklenmemiş. Güncelleyebilir misiniz?
yseferoglu
Mesaj Panosu Yöneticisi
Mesajlar: 86
Kayıt: 10 Şub 2009 23:12

Re: Kaçkar Kavrun Dağı 3932 Kış Tırmanışı (7-10 Mart 2020)

Mesaj gönderen yseferoglu »

Çağan bey, ilginiz için teşekkür ederim. Tek başınıza böyle bir faaliyet biraz riskli olabilir. Bahsettiğiniz bazı araç gereçler, teknik malzemeler ve kamp yükü ile tek başınıza Mezovit kamp alanına çıkmakta bile zorlanabilirsiniz. Biz küçük buzulun bu kadar sıkıntılı olacağını bilsek sanırım en baştan büyük buzuldan zirveyi denerdik diye düşünüyorum, bir şekilde her iki rotayı da tecrübe etmiş olduk. Küçük buzuldan bahsettiğiniz şekilde iniş yapmak mümkün olmayabilir, son derece çürük bir parkur ve yeterli kadar sert kar yoksa sürekli güvensiz bir zeminde yükseliyorsunuz, hava ve yağan kar durumunu çok iyi takip etmeniz gerekir. GPS kaydını diğer kayıtlardan ayıklayarak en kısa zamanda yükleyeceğim.
fliali
Mesajlar: 2
Kayıt: 05 Haz 2021 22:13

Re: Kaçkar Kavrun Dağı 3932 Kış Tırmanışı (7-10 Mart 2020)

Mesaj gönderen fliali »

helal olsun
fliali
Mesajlar: 2
Kayıt: 05 Haz 2021 22:13

Re: Kaçkar Kavrun Dağı 3932 Kış Tırmanışı (7-10 Mart 2020)

Mesaj gönderen fliali »

Merak ettiklerim..
1. çadırda kalırken ısınma işini nasıl yapıyorsunuz.
2.ekipman olmadan buraya asla çıkılamaz mı?
3.Kayma vs. düşme olursa nasıl yardım çağırırsınız.
4.vahşi hayvanlara karşı bi tehlike olmuyor mu?
5.sajlarınız nasıl yetiyor.
6.kar üstünde çadır nasıl soğuk olmuyor.
7.en çok görüdüğünüz kar kaç metreydi.
8.çok kıskanıyoruz bunun için ne yapmalıyız.
9.bunu herkez yapamaz valla helal olsun.
Cevapla