Kaçkar Dağları ve Yaylalar - Detaylı GPS verileri (kmz)

Kaçkarlar faaliyet rapor, foto, harita ve gps verilerini paylaşabilirsiniz.
yseferoglu
Mesaj Panosu Yöneticisi

Kaçkar Dağları ve Yaylalar - Detaylı GPS verileri (kmz)

Mesaj gönderen yseferoglu »

Google Earth programı ile son derece itina ile hazırladığım çok ayrıntılı GPS verileri içeren bir kml dosyasıdır. Kaçkarlar hakkında rota bilgilerinin yer aldığı paylaşılmış en detaylı çalışmadır. İzleyebilmek için Google Earth programının bilgisayarınızda yüklü olması gerekmektedir. Veriler belli dönemlerde güncellenmektedir. Faaliyete çıkmadan önce en son halini yüklemeyi unutmayınız.

Programın adresi:
http://earth.google.com

Gps Dosyası:
http://www.kackar.org/kackarlar.zip

Gps verilerinizi orjinal hali ile yseferoglu@gmail.com adresine gönderebilirsiniz.
phi1618

Re: Google Earth Kaçkar Dağları ve Yaylalar

Mesaj gönderen phi1618 »

Çok faydalı veriler, elinize emeğinize sağlık.
Sitenizi sürekli takip ediyor olacağım.
Bilgi ve paylaşımlarınızın devamı dileği ile.
yseferoglu
Mesaj Panosu Yöneticisi

Siteye kayıt olup destek verdiğiniz için teşekkür ediyorum, site henüz çok yeni yakın zamanda içeriğinin dahada genişleyeceğini düşünüyorum.
phi1618

Mesaj gönderen phi1618 »

Googleearth'de çamlıhemşin yaylalarının netliği arttırılmış.
En ufak patikasına kadar detay alınabiliyor.
İşte bu tam süppper oldu. :D
incvz67

Re: Kaçkar Dağları ve Yaylalar - Detaylı GPS verileri (kmz)

Mesaj gönderen incvz67 »

2010 kaçkarlar geizmde bu siteden o kadar faydalandımki iki arkadaş güzel bir rota çizdik,
1.gün ayder yukarı kavrun
2.gün yukarı kavrundan derebaşı geçitinden trans yaparak kavrun aşıtından davalı bölgesine hafif iniş ve soğanlı göle varış ( bunun için 13 saat yürüdük en zorlu gün )
3.gün soğanlı gölden deniz gölüne geçiş ve kamp kurma, dinlenme günü irtifaya uyum sağlama
4.gün kaçkara zirve tırmanışı ,aynı gün kampı toplayıp dilberdüzünden olgunlara iniş ( bu gün de çok yürüdük 12 saat )
5.gün. olgunlardan lanetleme geçidini aşıp yukarı kavruna dönüş
6.gün.aydere iniş kaplıca keyfi akşam ise gezinin bitimi tarbzona dönüş.

iki trans ve zirve ile müthiş güzellikler yaşadık.

bu arada bu siteden o kadar faydalandımki bütün gps bilgilerini cihazıma yükledim......ve süper işime yaradı. teşekkürler site yönetimi....
life_2006

Mesaj gönderen life_2006 »

Teşekkürler.gerçekten değerli bilgiler.emeği geçen herkesten allah razı olsun.
keselioglu

Mesaj gönderen keselioglu »

life_2006 yazdı:Teşekkürler.gerçekten değerli bilgiler.emeği geçen herkesten allah razı olsun.
değerli bilgiler mi? bence paha biçilmez bilgiler:) bi rota çıkarmaya çalışıyodum nereye kadar araçla gidiliri tahmin etmek bile zordu. geçitlerin ve yaylaların bir çoğunun ismi searchlerde çıkmıyodu. Şimdi şehir içini araştırmak kadar kolay oldu. elinize sağlık.
keselioglu

Mesaj gönderen keselioglu »

keselioglu yazdı:
life_2006 yazdı:Teşekkürler.gerçekten değerli bilgiler.emeği geçen herkesten allah razı olsun.
değerli bilgiler mi? bence paha biçilmez bilgiler:) bi rota çıkarmaya çalışıyodum nereye kadar araçla gidiliri tahmin etmek bile zordu. geçitlerin ve yaylaların bir çoğunun ismi searchlerde çıkmıyodu. Şimdi şehir içini araştırmak kadar kolay oldu. elinize sağlık.
Katılıyorum çok çok değerli bilgiler :)
muratyakar

Mesaj gönderen muratyakar »

Ellerinize yüreğinize sağlık çok güzel olmuş.
omerbahadir

Mesaj gönderen omerbahadir »

gps rotalrı ile ilgili calısma cok baasarılı gozukuyor..Mayıs ayının 21 ın de 4x4 pıck up ıle hangı yaylalara gıdebılırım..Bu konuda bılgı verırsenız cok sevınrıım..Selamlar
umsturz

Mesaj gönderen umsturz »

Paylaşım için teşekkür ederim.

Hafta sonu Kavrun dağı zirve tırmanışı sonrası Yukarı Kavrun üzerinden ve Samistal yaylasına ve oradan da Pokut'a ulaşmayı düşünüyoruz. Dikkatimi çeken bir nokta var. Yukarı Kavrun Samistal arası patika yol üzerinden çizdiğim rota (Gps'e atacaktım) sizin rotanın biraz daha kuzeyinde kalıyor. Göz kararı çizilmiş bir rota mıdır ? Yoksa uygun bir patika üzerinden mi çizildi ? Malum patikalar Ge de arada sırada belirginliğini kaybediyor.

Syg
yseferoglu
Mesaj Panosu Yöneticisi

Yukarı Kavrun Samistal gps verilerini kendi gezimde kayıt yapmıştım. O rotada birebir aynı izi takip etmenize gerek yok açık alan zaten nerden isterseniz yürüyün.
umsturz

Mesaj gönderen umsturz »

Yapmış olduğunuz çalışmalar ve ilginiz için çok teşekkür ederim.
suleyman

Mesaj gönderen suleyman »

سلام
من از ایران از شما تشکر میکنم سایت بسیار خوبی دارین
Merhaba
Ben Iran dan çok teşekkür ediyorum. Çok iyi ve faydalı siteniz var.
ekarais

Mesaj gönderen ekarais »

Bu gps kayıtları çok işimize yarayacak. Elinize sağlık.

Selamlar
Efe
secking

Mesaj gönderen secking »

Merhabalar,
Öncelikle paylaşım için teşekkürler.Gerçekten çok çok değerli paylaşımlar.Ben bu sene kurban bayramı döneminde motosikletle karadeniz turu yapmak istiyorum.Yağış açısından ekim çok risklimdir ? Çünkü amacım ana yollardan ziyade verdiğiniz gps verilerine göre tüm yaylaları gezmek.Motorum araziye uyumlu olsa da yumuşak zemin ıslanınca oldukça zorlu olur.Arada bir yağmur sıkıntı yaratmaz ama sürekli yağmur sıkıntılı bir durum.
darkjedi

Mesaj gönderen darkjedi »

Arkadaşım selamlar, bende her sene motorla karadeniz turu yapıyorum, en uygun mevsim olan ağustosun son iki haftası. Daha az yağış ve sis oluyor, garantisi yok ama ben çok rahat ettim bu tarihlerde. Eğer asfalttan ayrılmayacaksanız yağmur çok sorun değil ama toprak yayla yollarına girilince zorlanırsınız tabii ki. Gerçi motorunuzada bağlı, hafif kros motormu yoksa büyük endro tur motorumu?
barbecue

Mesaj gönderen barbecue »

Sevgili Doğa ve Kaçkar severler,
Herkese merhaba...
Bu sene yaz aylarında muhtemelen Ramazan Bayramı'nı da dahile derek 10 günlük veya belki daha uzun süreli ailecek bir Kaçkar turu planlıyoruz.
Ailecek gezebileceğimiz, 4x4 araç ile yola devam edebileceğimiz basit rota bilgilerine, tecrübeleriniz dahilinde ihtiyacım var.
Rota ve gps konusunda son derece engin bilgiye sahip değilim, aslında kullanmış olduğumuz akıllı telefonlar vs ile bu rotaları ne şekilde izleriz bilgisine de ihtiyaç duymaktayım.
Bana bu konuda yardımcı olabilirseniz memnun olurum.

Selamlar, sevgiler...

Burak Dirican
livan08

Mesaj gönderen livan08 »

barbecue yazdı:Sevgili Doğa ve Kaçkar severler,
Herkese merhaba...
Bu sene yaz aylarında muhtemelen Ramazan Bayramı'nı da dahile derek 10 günlük veya belki daha uzun süreli ailecek bir Kaçkar turu planlıyoruz.
Ailecek gezebileceğimiz, 4x4 araç ile yola devam edebileceğimiz basit rota bilgilerine, tecrübeleriniz dahilinde ihtiyacım var.
Rota ve gps konusunda son derece engin bilgiye sahip değilim, aslında kullanmış olduğumuz akıllı telefonlar vs ile bu rotaları ne şekilde izleriz bilgisine de ihtiyaç duymaktayım.
Bana bu konuda yardımcı olabilirseniz memnun olurum.

Selamlar, sevgiler...

Burak Dirican
burak bey gezenbilirden hoşgeldiniz.bu sitede kaçkar yaylaları ile ilgili en teferruatlı bilgiler var.bölgede yayla sayısı çok olduğu için hepsini bir seferde görmeniz çok zor.araçlada bir çok yaylaya gidiliyor.sitede yaylalar ile ilgili haritalardan ve fotolardan faydalanarak gitmek istedğiniz yayları siz belirleyebilirsiniz.belirlediğiniz yayla ve yolu ile ilgili bilgide verebiliriz.Size rota olarak aydere gelip oradan kavron(kavrun)yaylasına gidip 1-2 gün kalınabilir.kavrundan göllere yürüyüş yapılabilir.hava güzelse dereye girilebilir.sonra tekrar aydere inilir,alışveriş yapılıp,yakın olan huser yaylasına çıkılır ,kaçkarları seyre dalarsınız.1 gece kalınabilir yada öğleden sonra avusor yaylasına geçilir.avusorda kamp atılır,rehber varsa yada gps ile kemerli kaçkar altındaki göle çıkılabilir.aydere oradan ç.hemşine inilir,oaradan şenyuva (çinçiva) köyünden sal ve pokut yaylarına gidilir.oradanda hazindak yaylasına gidilebilir.,ç.hemşine inilir alışveriş yapılır ve başyayla-kito ve anbarlı yayları gezilir.anbarlıda kamp atılır ,göle gezi yapılabilir.vs.
barbecue

Mesaj gönderen barbecue »

Değerli Üstadlar,
Verilen google earth dosyası gerçekten son derece faydalı. Ancak bunların içinde anlayabildiğim kadarı ile, yürüyüş rotaları da mevcut.
Çizili olan rotalardan planlama yapmak adına, hangi güzergahlara 4x4 araçlar ile gidilebilinir. Hangilerine sadece yürüyerek gidilebilinir bunları ayırma şansımız var mıdır?
Bu doğrultuda yapılmış bir çalışma, tecrübe var ise paylaşımlarınızı rica edeceğim.

Selamlar, sevgiler...

Burak Dirican
livan08

Mesaj gönderen livan08 »

araç yolu
Dosya ekleri
yol.jpg
husahin

Mesaj gönderen husahin »

Bu güzel çalışmayı hazırlayanlara çok teşekkürler, gitmeden önce fikir sahibi olmayı sağlıyor.
2. aşama olarak gps i olmayanlar için, acaba bu haritayı iphone da açmayı başarabilecek bir yol var mıdır? (gittiğimizde kullanabilmek için)
yseferoglu
Mesaj Panosu Yöneticisi

incelediğiniz bölgeyi jpg formatında bilgisayara kaydedip telefona yükleyebilirsiniz, printscreen yada google earth'de yukardaki görüntüyü kaydet butonu ile, hiç birşey olmuyorsa telefon ile ekrandan resimlerini çekiniz.
husahin

Mesaj gönderen husahin »

Kendi çabamla nasıl yapabileceğimi buldum, buradan da paylaşayım. Bu güzel çalışmayı (GPS Verilerini) iphone a atmak için:
1. iphone'ununzda Google Earth yüklü olması gerekir. Google Earth'ü türkçe adresli apple store dan indiremezsiniz malesef, onun için apple hesabınıza girip "bölge değiştir" e basıp, abd'yi seçip kredi kartsız işlem yapmak istediğinizi (kredi kartınız yokmuş gibi) belirteceksiniz ve bölgeniz değiştikten sonra google earth ü indirin. İndirdikten sonra tekrar bölge değişimi yapıp türkçe apple store a geçiş yapın.
2. Bu sitedeki kmz uzantılı dosyayı iphone da kayıtlı mail adresinize gönderin.
3. iphone dan maili açıp eklentiye basılı tuttuğunuzda "google earth" ile aç seçeneği çıkacaktır, açtığınızda kaçkar yol haritası karşınızda.
Umarım faydalı olur.
darkjedi

Mesaj gönderen darkjedi »

Google earth iyidirde bence motion-x gps'i kullanın. Çok daha profesyonel ve outdoor faaliyetleri için uygun. Lite versiyonu da var ama iki dolar gibi bir para verip prosunu alınca tam bir outdoor gps'e sahip oluyorsunuz. Ayrıca harita indirme özelliği sayesinde telefonların çekmediği yerde daha önceden indirdiğiniz haritaları açıp kullanabiliyorsunuz. Buradan indireceğiniz bütün dosyaları aynı anda yada istediğinizi seçip kullanma imkanına sahip olursunuz. Bu tarz esnek kullanım google da sınırlı. Dosya yüklemek ise daha basit, itunes'da iphone apps kısmını seçince aşağı kısımda programın iconuna tıklayınca hemen sağında içeriği açılıyor, oraya bilgisayarına indirdiğiniz programı ekleyip yükle komutu verince bütün dosyalar tefonunuza ve programa yüklenmiş oluyor.