Çamlıhemşin Yaylaları

Günübirlik uzun süreli dağcılık, kampçılık, trekking faaliyetleri.
odayan

Çamlıhemşin Yaylaları

Mesaj gönderen odayan » 22 May 2012 17:59

Merhaba,

Temmuz ayı başında Ankara'dan Çamlıhemşin'e araba ile gelmeyi düşünüyoruz. Görmek istediğimiz yerler:

Pokut ve Sal yaylaları
Elevit-Trovit-Palovit yaylaları
Verçenik yaylası

Bunların her birini 2-3er günlük ayrı rota olarak düşünüyoruz.

Yaylalar ile ilgili araç yolu durumunu bildirebilir misiniz? İnternette bu konu ile ilgili pek bir bilgi yok. Aracımız Renault Clio.

Teşekkürler

yseferoglu
Mesaj Panosu Yöneticisi

Re: Çamlıhemşin Yaylaları

Mesaj gönderen yseferoglu » 24 May 2012 09:58

Pokut ve Sal yaylalarına Çamlıhemşinden clio ve benzeri taksiler yolcu götürüp getiriyor. Diğer taraf ta ise Elevite kadar sıkıntı yaşayacağınızı sanmam. Elevit-Trovit-Palovit hattını yürüme geçmiştim yol çokta kötü değildi diye hatırlıyorum sonuçta eski ve çok kullanılan bir yol. Çat Verçenik arasındaki araç yolu konusunda hiçbir bilgim yok ama Yağışsız bir havada Ortayaylaya kadar sıkıntı yaşayacağınızı sanmıyorum zaten oralara gidince yayladaki kişilerden bilgi alabilirsiniz. Aşağıdaki linkle sizin rotanızla ilgili resimler var. Bagajda küçük bir kazma kürek takımı bulundurmanız faydalı olabilir.

http://www.kackar.org/forum/viewtopic.php?f=7&t=94

odayan

Mesaj gönderen odayan » 24 May 2012 14:47

Cevabınız için teşekkürler. Gönderdiğiniz resmi rotayı belirlerken incelemiştim, forumdaki çok faydalı bilgiler için ayrıca teşekkür ediyorum.

2001 yılında Anzer tarafına, 2005 yılında ise Ayder ve Arhavi tarafına araçsız gitmiştim. Bıraktığım gibi görmeyi umuyorum.

Selamlar

serself

Mesaj gönderen serself » 01 Haz 2012 09:23

Merhabalar,
Pokut-Sal her ikisinede aynı yoldan gidilen ,zaten yanyana olan yaylalardır.Fakat yıllardır tecrübe edebildiğim kadarıyla Doğu Karadeniz'in yolu en dik
ve sarp olan yaylalarıdır.Aracınız çok yüklü değilse bir kaç yerde altını sürtmek kaydıyla çıkabilirsiniz.Zira 200 metreden 2000 metreye 11 km gibi kısa
bir mesafeden ulaşmaya çalışılan dik bir yol söz konusu.Diğer yaylalara gelecek olursak, sayın yseferoğlun' nunda dediği gibi Elevit'e kadar rahat gidebilirsiniz.Hatta biraz zorlarsanız Tirovit ve Palovit'e bile ulaşabilirsiniz.Lakin Palovit'ten sonra Amlakit yaylasını görmek isterseniz yokuş aşağı biraz yürümeniz gerekebilir.Çünkü binek araç için hiçte uygun bir yol değil.Ben de Ankara'dan her yıl bölgeye yaz mevsiminde otobüsle gidip yayla yayla dolaşan bir gezginim.Arabayla gitmediğim için biraz daha rahatım sanırım:)

phobos

Mesaj gönderen phobos » 03 Haz 2012 16:25

Selam,
Pokut yaylasına binek aracınızla çıkmanızı tavsiye etmem, aşağıdan araç ayarlayın bence. Arkadan itişli bir araba çıkabilir belki ama yazık edersiniz aracınıza.

yseferoglu
Mesaj Panosu Yöneticisi

Mesaj gönderen yseferoglu » 03 Haz 2012 16:48

2011 yazında Huser Yaylası'na Ayder'den albea marka bir taksi ile 100 lira ödeyerek çıkmıştım. Şahsen pek umudum yoktu ama şoför zorlanmadan çıktı. Pokut-Sal tarafınada bu taksi ile çıkıyoruz demişti. Benzer araçtan Avusor Yaylası'nda da gördüm. Şimdi kendime altı yüksek bir araba aldım 2012 yazında Şenyuvadan Pokut-Sal'a, Çamlıhemşinden Kito Ambarlı'ya, Çat'dan Verçenik'e araçla gezi planlıyorum gerçekleşirse tecrübelerimi burada paylaşırım ama benim altı yüksek araçla geçtiğim yerleri albea clio gibi araçlar geçermi diye tahminde bulunmakta kolay değil. O tip araçlarla bu yolları tecrübe etmiş kişilerden bilgi almak en iyisi diye düşünüyorum. Mesela ben Badara-Kito-Ambarlı araç yolunu merak ediyorum bu sene o tarafa bir gezi planlıyorum bu yol hakkında bilgisi olan varmıdır?

phobos

Mesaj gönderen phobos » 04 Haz 2012 10:07

Selam,
2011 yazında ben de çamlıhemşinden pokuta araçla çıktım. Gerçi araç kiralamadık biz, gidecek birilerini bulduk yamandık onlara, ama yol bozuk gerçekten. Dönüşü renault 12 torosla yaptık. Ben istanbulda da 4*4 kullanıyorum, o yolu binek araçla çıkmak için gerçekten iyi şöför olmanız gerekli. Yol balçıktı biz çıkarken. Balçıkta 2 çeker bir işe yaramaz, hele önden çekişli araç hiç çıkamaz. Şöförlüğe bakar falan dediler oradakiler ama balata kesin gider, arabanın altı da kesin vurur bence. Siz bilirsiniz, denemeye değer. Hava iyiyse, zemin kuruysa çıkılabilir.
Bu sene biz de 2 kişi gidiyoruz ramazan bayramında kaçkarlara, araçla gideceğiz ama dediğim gibi, benim araç 4*4, o yüzden sorun olmaz sanırım.

odayan

Mesaj gönderen odayan » 26 Haz 2012 15:55

Cevaplar için teşekkürler, gidince göreceğiz artık, çıkılır mı çıkılmaz mı :)