Ayder, Kavron, Mezovit, Kito için Rota önerisi

Günübirlik uzun süreli dağcılık, kampçılık, trekking faaliyetleri.
halil

Ayder, Kavron, Mezovit, Kito için Rota önerisi

Mesaj gönderen halil »

Herkese selamlar. İlk kez yazıyorum forumda. Aşağıdaki mesajı bir başlık altında yazdım fakat cevap alamadım. Az bir zaman kaldı yola çıkmak için o yüzden tüm hazırlıklar açısından başlık altında tekrar soruyorum.

Kaçkar eteklerine/yaylalarına tek başıma çıkacağım. Daha önce Ege bölgesinde bir kaç yaylaya tek başıma çıktım fakat Karadeniz hem daha serin, hem de yağışlı olacağından daha dikkatli ve planlı olmak gerekiyor. Yağış için önlem olarak kalın muşamba ve bir kaç destek direği getirmeyi düşünüyorum. Bunun dışında gerekli olabilecek kamp malzemelerini de asgari olarak yanıma alacağım.

Asıl sorum şu; GPS yok ve yalnızca yaylalarda kamp atmayı planlıyorum. Ayder'in kalabalık olma ihtimalini göze alarak " Ayder, Kavron, Mezovit, Kito" yu görmeyi düşünüyorum. Zorunlu ve çok zor bir durum olmadıkça ARAÇ kullanmamayı düşünüyorum. Yürümeyi tercih edeceğim. Bunun içinde Derepazarında akrabalarda 1 gün kalıp, sabah erkenden Çamlıhemşine gidip yürümeye başlayacağım.

Ayder, Kavron, Mezovit, Kito için Nasıl bir rota, nasıl bir sıra izlemeliyim? Kampı nereye atmamı önerirsiniz? 2 gün Kavron'da, 2 gün Kito'da kamp atmak size nasıl olur? Kalan saatlerde etrafı gezmek, görmek için nasıl bir yol izlememi önerirsiniz?

Teşekkür ederim şimdiden.
yseferoglu
Mesaj Panosu Yöneticisi

Re: Ayder, Kavron, Mezovit, Kito için Rota önerisi

Mesaj gönderen yseferoglu »

Merhaba, kalın muşamba ve bir kaç destek direğini çadır içinmi alacaksınız? Çadırınız 5 mevsimse hiç gerek yok bence, muşambayı çadırın altına serecekseniz olabilir ama destek direği gereksiz gibi geldi. Yürümeye direk Çamlıhemşin'den mi başlayacaksınız? ve neden Kito? Kito Kavrun'a çok ters Kavrun'dan tekrar Çamlıhemşin'e inmeniz gerekecek. Çamlıhemşin'den Kito'ya kadar gene yürüyecekmisiniz? Gps yoksa çok sık kullanılan patikalar dışında araç yolu dışına pek çıkmamanızı tavsiye ederim.
halil

Mesaj gönderen halil »

5 Mevsim çadır değil ne yazık ki, 3 Mevsim Lafuma bir çadırım var. Su geçirmez, alüminyum fiber kaplamalı henüz yağmurda denemek mümkün olmadı fakat çok fazla sorun yaşayacağımı sanmıyorum. Yinede yanıma muşamba almayı düşünüyorum. Altına sermek için kesin alacağım zaten ama eğer çadır su alırsa, fazla yağmur durumunda üstüne de sermek için almayı düşündüm.

Yürümeye Çamlıhemşinden başlayacağım, neden Kito... Çünkü Kito fotoğraflarına bakmıştım aylar önce, beni en çok etkilemiş yaylalardan biri. Şuan için zirve gibi bir hedefim yok. Keşif için gittiğimden yaylalarda yürüyüşlerle gezmeyi düşünüyorum. Eğer Çamlıhemşin başlangıç ile çok zahmetli olacaksa farklı bir rotadan da başlayabilirim. Eğer Kavrun ile ters bir istikamet ise Çamlıhemşinden ilk olarak Kito'ya araçla(bulabilirsem) gidebilirim. Mümkün mü araç ile ulaşım? Yolda dursak alırlar mı? Ya da minibüsler var mı? 1 gece Kito'da konaklayıp sabah erkenden tekrar Çamlıhemşine araçla gelip Kavrun'a yürüyebilirim.

Gps yok, patikalardan, araç yollarından takip edeceğim dediğiniz gibi.
yseferoglu
Mesaj Panosu Yöneticisi

Mesaj gönderen yseferoglu »

Çamlıhemşin'den Çat tarafına dolmuşlar kalkıyor ama Kito'ya çıkıyorlarmı emin değilim. Kavrun'da şahin cafe pansiyon Kito'da Koçira cafe pansiyon çok zor durumda kalırsanız konaklayabileceğiniz yerlerdir. Bu rota için Çamlıhemşin'den Ayder'e Dolmuşla Ayder'den Yukarı Kavrun'a da yine dolmuşla geçebilirsiniz. Başlangıç yerininiz Kavrun olmuş olur ve Yukarı Kavrun - Aşağı Kavrun - Galer Düzü - Ayder - Çamlıhemşin hattını yürüyerek veya araçla geçebilirsiniz. Çamlıhemşin'den de dilerseniz Zilkale köyünden Kito'ya yürürsünüz ama yürüme mesafesi biraz fazla. Google Earth ile bu mesafeleri iyi hesaplayıp buna göre kamp planı yapmanız lazım.