Ramazan ayı sonrası yaylalar

Günübirlik uzun süreli dağcılık, kampçılık, trekking faaliyetleri.
# note : you may change( 600px) to whatever you want
Cevapla
gezgin59
Mesajlar: 11
Kayıt: 01 Eki 2009 16:20

Ramazan ayı sonrası yaylalar

Mesaj gönderen gezgin59 » 03 May 2011 16:16

Yaklaşık 36 yılda bir döndüğü ve o kadar yıl önce de yayla gezileri pek bilinmediği için , geçtiğimiz yıldan itibaren bizim gibi gezi planlayacakları etkileyen bir durum var , 2-3 yıl daha sürer sanırım. RAmazan ayı için yaylalar boşaldıktan sonra ramazan sonu Eylüle denk gelip havalar ve okul durumları nedeniyle o civar insanı ramazanda köye inip sonra tekrar yaylalara çıkmıyordur sanırım. Bu durumda, aslında gezi için çok iyi bir zaman olmasına rağmen yaylalarda oturup konuşacağınız gerekirse yiyecek ve barınak tedarik edeceğiniz yer neredeyse kalmıyordur herhalde.

Geçen sene ramazan sonrası oralara çıkan ve durumu gözleyen var mı?

Bu sene de aynı durum olacaktır sanırım. Dolayısıyla birkaç günlük gezilere çıkacakların yiyecek içecek ihtiyaçlarını çok daha iyi planlamaları mı grekiyor?

Yılmaz Bey, sizin yorumlarınız nedir bu konuda?

yseferoglu
Mesaj Panosu Yöneticisi
Mesajlar: 161
Kayıt: 10 Şub 2009 23:12

Re: Ramazan ayı sonrası yaylalar

Mesaj gönderen yseferoglu » 03 May 2011 18:39

Ramazan olsun olmasın Eylül sonlarına doğru yaylalar boşalmaya başlar Eylül ayında özellikle Kavrun,Palovit,Trovit,Elevit,Avusor gibi büyük yaylalarda pansiyonlar bakkallar ve birçok ev açık olur.

2010 yılında (Ramazan başlangıcı 10 Ağustos) 20 Ağustos'da Kaçkar zirve yapmıştık hemen hemen Ramazan ortalarına yakındı Sabah 8 de Ayder Yaylasında çay içmeye yer bulamadık kime sorsak yeni demleniyor dedi. Otellerin çoğu kapalıydı, oranın yerlisi ve işletme sahipleri dışında etrafta dolanan pek fazla kişi yoktu öğlene doğru ne oldu bilmiyorum. Kavrun Yaylası'na çıktık Kafeterya, Pansiyon, Pastahane, Dolmuş gibi hizmetler faaldi ve bir çok ev açıktı, hayvancılık yapan kişilerde zaten yaylalarda oluyor Mezovit'te zirve için bizim dışımızda 2 grup daha vardı.

2009 yılında (Ramazan başlangıcı 20 Ağustos) 18 yaylalık gezimiz 5 gün sürdü ve ramazana 1 gün kala bitti. Geçtiğimiz yaylalar Kavrun,Palovit,Trovit,Elevit,Amlakit,Pokut,Sal baya kalabalıktı ve 5-10 gün içinde de boşalacak gibi bir durumda yoktu. Hacıvanak,Samistal,Apivanak'ta 3 5 ev açıktı.

Sizinde bahsettiğiniz gibi normal sezondan daha az kişi olacağını düşünüp buna göre plan program yapmakta fayda var.

Cevapla