ilk kez kamp

Günübirlik uzun süreli dağcılık, kampçılık, trekking faaliyetleri.

ilk kez kamp

Mesajgönderen jisguy » 24 Nis 2011 03:54

ilk kez kampa çıkıcam ve tek başıma çıkıyorum.17 yaşındayım.rotam ayder-aşağı çaymakçur-galer düzü-aşağı kavrun-yukarı kavrun-göller mevkii-serdarın sırtı
acaba çok mu zor tek başıma risk yaratır mı?
yada galer düzünden aşağı çaymakçur ve yukarı çaymakçurdan kaçkar zirvesine çıkış rotası daha mı kolay?
bu faaliyetler için dağcılık,tırmanma bilgisi gerekiyor mu?sadece trekking yaparak zirveye çıkmak mümkün değil mi?yardım ederseniz çok sevinicem.şimdiden teşekkürler...
jisguy

Re: ilk kez kamp

Mesajgönderen yseferoglu » 24 Nis 2011 15:37

İlk kez böyle bir etkinlik yapacaksan ve tek başına ise bence riskli. En azından zirve tırmanışı yerine Ayder-Kavrun-Mezovit arasında yani kalabalık yerlerde gezinmen ve yaylalara yakın yerlere kamp atman daha mantıklı olur diye düşünüyorum. Kavruna kamp atar buradan günübirlik Göller Bölgesi ve Mezovit'i gezebilirsin. Gezi programın hakkında yakınlarına bilgi vermende faydalı olacaktır.

Zirve çıkış resimleri için aşağıdaki linke bakabilirsin.
http://www.kackar.org/dosyalar/kackar10
yseferoglu
Mesaj Panosu Yöneticisi

Mesajgönderen jisguy » 24 Nis 2011 17:51

yani nasıl bir rota izlemem benim için daha risksiz olur?ayder-galer düzü-aşağı ve yukarı kavrun-mezovit ve zirve rotasının riski çok mu?mezovitten zirveye çıkarken sadece yürüyerek teknik ekipman kullanmadan çıkılabilir mi?
jisguy

Mesajgönderen yseferoglu » 24 Nis 2011 18:19

Ayder'den Yukarı Kavrun'a kadar hiçbir risk yok çünkü araç yolu var, yoğun sis dahi olsa araç yolu sayesinde kaybolmazsın. Yukarı Kavrun Mezovit arasında yoğun sis yoksa sorun yaşamazsın, siste kaybolsan bile dereyi takip ederek Kavrun'a varabilirsin, ama zirve için birşey diyemem o çok farklı kapı denilen yere kadar yani yarıya kadar bahsettiğin gibi Trekking şeklinde çıkabilirsin ama kapı'dan sonra birkaç yerde ellerinide kullanarak basit kaya tırmanışları yapman gerekiyor. Havanın açık olması lazım tek başına riskli, rota konusunda yeteri kadar tecrübe yoksa sayınız ne kadar olsun olsun riskli. Rota eksikliğinizi kullanımına hakim olduğunuz bir GPS ile kapatabilirsiniz yada Kavrun'dan rehber alıp çıkabilirsin.

Risk nedir:
*Tek başına çıkarken düşme,kayma taş düşmesi vb. bir nedenden dolayı sakatlanıp zamanında yada hiç geri dönememe. Bu durumda 2. kişi en yakın yaylaya yardım çağırmaya gider.

*Birden bire sisin dağı sarması sonucu 10 metre ileriyi bile görememe ve sonucunda dağda kaybolma. Hava bozarsa elbise zayıfsa Hipotermi (Isı Kaybı)

*Vahsi hayvan:Ayı ile karşılaşma (Şu ana kadar sadece 2009'da Hacıvanak-Karmik arasında göl kenarında taze ayak izini gördüm)
Ormanlık alanlarda köylerde özellikle Artvin tarafında daha yoğunlar milli park sınırları içerisinde karşılaşmak zor ihtimal.
Açık alanda bu risk az çünkü uzaktan görür ve yanaşmazsınız o kendi yoluna gider.
Orman içi patikalarda birden önünüze düşerse ve yanında yavrusu varsa tehlikeli.

Resim
yseferoglu
Mesaj Panosu Yöneticisi

Mesajgönderen jisguy » 24 Nis 2011 18:35

aslında yanıma bir kişi daha bulabilirsem iki kişi gitmeyi planlıyoruz.vahşi hayvan zaten allahın işi ona bir çare bulamam gibime geliyor.sizin bir öneriniz varsa söylerseniz çok sevinirim.yukarı kavruna kadar çıkıp geri dönmek ve zirveye çıkamamak içime ukte kalıcak ama tecrübesiz olduğum için yukarı kavrundan sonra geri dönmek zorunda kalıcam yada dediğiniz gibi rehber tutarım.ama rehberler iki kişiye rehverlik yapmazlar diye biliyorum.yapsalar bile fiyatları kaçtır acaba?
jisguy

Mesajgönderen yseferoglu » 24 Nis 2011 18:43

Özel rehber 1-12 kişi 300 tl civarında sanırım aşağıdaki linkte bununla ilgili bilgi var.
viewtopic.php?f=6&t=8
1 kişide gitsen 12 kişide gitsen 300 tl. Bunun dışında başka rehberlerde var, turizm şirketleride var google dan bulabilirsin.
yseferoglu
Mesaj Panosu Yöneticisi

Mesajgönderen jisguy » 24 Nis 2011 18:50

çok fazla şirket var trans kaçkar turu yapan ama çok pahalı 1200-1400 tl civarı.rehber fiyatı 300 tl demişsiniz ben zaten yol paraları hariç 300 tl masraf yapmak istiyorum.rehber baya pahalı yani ona ayıracak bitçem yok.siz nelerle uğraşıyosunuz hocam kaç kere çıktınız kaçkara,mesleğiniz nedir?
jisguy

Mesajgönderen yseferoglu » 24 Nis 2011 18:51

Ben Ordu merkezde esnaflık yapıyorum, her yaz 2-3 defa gidip toplamda 10-12 günümü Kaçkarlarda geçiriyorum. Aslen rize/pazar/çingit'liyim Huser-Aşağı Kaçkar-Yukarı Kaçkar köyümüzün yaylalarıdır. Kaçkar Kavrun Dağı'na ilk kez 2010 yazında 2 kişi ile rehbersiz çıktık. Zirve çıkışlarından ziyade Trekking gezileri öncelikli tercihimdir. Ama soranlara yardımcı olması için 2011' yılında da Kemerli Kaçkar ve Altıparmak'a zirve yapıp bu çıkışların kapsamlı resimleri ve GPS verilerini bu forumda paylaşmayı planlıyorum.
Dağcılık kulüpleri yaz aylarında ücretsiz geziler yapıyor mesela KDRK bu yaz Verçenik zirveye gezi yapacak.
Dokadak Kaçkar Kavrun'a güneyden zirve yapacak
yseferoglu
Mesaj Panosu Yöneticisi

Mesajgönderen jisguy » 24 Nis 2011 18:54

bu dokadak'a nasıl başvurucam?para alınmıyor mu?
jisguy

Mesajgönderen yseferoglu » 24 Nis 2011 18:56

http://www.dokadak.com/
adresinden telefon açıp sorabilirsin, 21-24 Temmuz güneyden zirve yazıyor sayfada.
yseferoglu
Mesaj Panosu Yöneticisi

Mesajgönderen jisguy » 24 Nis 2011 19:01

eyvallah hocam çok teşekkür ederim çok yardımcı oldunuz.inşallah dokadak'ın kontejanı falan dolmamıştır da güzel bir gezi yaşarım...
jisguy

Mesajgönderen Orhan Kılıç » 25 Nis 2011 19:23

Yılmaz Bey, yaptığım araştırmalara göre Temmuz ayında zirve zor. DOKADOK un geçen yıl yine aynı tarihte yaptığı güney rotadan zirve denemesinde sadece 2 kişi teknik ekipman ile zirve yapabilmiş. Buzul eridiği için kütle halinde kaydığından ekip geri dönmek zorunda kalmış. Zirve için en iyi tarihin Ağustos ayı ile eylül ayının ortasına kadarki tarih olduğu söyleniyor. Arkadaşların çadır, mat, uyku tulumu ve giysileri yetersizse çok ciddi sıkıntılar yaşarlar. En uygunu bu tür tur gerçekleştirecek olan ekiplerle bu işe teşebbüs etmeleri. Bir sorunda reşit olmadıklarından olabilecek kazalarda ortaya çıkacak hukuki sorunlardır. Bu rotayı yeterince araştırıp hazırlanmadan yola çıkmanın uygun olmadığını düşünüyorum. Neticede bu bir kır gezintisi değil.
Orhan Kılıç

Mesajgönderen jisguy » 26 Nis 2011 01:47

ya sonuçta kampa gidiyoruz ve kampta hangi ekipmanlara ihtiyacımız olacağını biliyoruz.dokadak galiba ücretsiz olarak bu yaz temmuz ayında güneyden zirve yapacak.şansımız yaver giderse zirveye çıkarız yok yaver gitmezse zirveye çıkamayışımızın üzüntüsünü içimize atarak geri döneriz.bi de reşit olmamaktan kaynaklanan bir şeyler dediniz onu pek anlayamadım.yani başımıza bir şey gelirse dava falan onlardan mı bahsediyosunuz tam olarak?
jisguy

Mesajgönderen yseferoglu » 26 Nis 2011 09:22

Orhan bey zaten bende bu gezinin özellikle tek başına riskli olacağını belirttim ve bu arkadaşa rehber tutmasını tavsiye ettim. Rehber ücreti pahalı geldiği için bende dağcılık kuluplerine yönlendirdim 18 yaş altı olduğu için kulüpler veli izin kağıdı istermi bilemem. KDRK bu yaz verçenikte ve katılımcılardan para istemiyor ama zirve çıkışı için kaya eğitimi almış olmalarını ve fiyatı 200-300 tl yi bulan emniyet kemeri, ip, kask gibi bazı malzemeler istiyor. Dokadak 21-24 Temmuz'da güneyden zirve yapacak Temmuzda yapmalarının sebebi sanırım Ağustos ayını ramazan'a denk gelmesi, katılım parası alıyor sanırım ama teknik malzeme istiyormu bilgim yok. Zirve faaliyetleri için en ideal ayın Ağustos 15 ve sonrası olduğu bir çok yazıda belirttim. Temmuz ayında sis yağmur olma ihtimali Ağustos'a göre çok daha fazladır bunu artık bunu bilmeyen yoktur sanırım. Ama hava bu belli olmaz Temmuz'da da güzel hava olmayacak diye birşey yok. Ben şahsen Temmuzda gitmezdim.
yseferoglu
Mesaj Panosu Yöneticisi

Dön Kaçkarlarda Dağcılık, Kampçılık, Trekking, Hiking

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir