Kaçkar daglarina ne zaman gitmek ve nasil ?

Günübirlik uzun süreli dağcılık, kampçılık, trekking faaliyetleri.

Kaçkar daglarina ne zaman gitmek ve nasil ?

Mesajgönderen silensius » 29 Mar 2010 15:14

Merhabalar,

Yurtdisinda yasiyorum, Kaçkar daglarini ziyaret etmek istiyoruz, doga severiz,yürümeyi severiz, dagci degiliz : o nedenle sizden bir kaç bilgiler almak isterdim :

- 15 gün kalmayi düsünüyoruz hangi aylarda gitmeliyiz ?
- çadirlarda yatmayi dusunuyoruz münkün mü, her hangi rizikolar var mi dogadan yada bilmedigimiz ?
- Köylerde konaklama imkani var mi ?
- Kaçkardaglarin bölgenin topografik haritalarini nereden tehmin edebiliriz.
- Dikkatte almamiz gereken neler olabilir bilemedigimiz.
- Ulasim, ve ziyaretimizi nereden baslaya biliriz birde rota önerebilirmisiniz.

Saygilarimizla

Silensius
silensius

Re: Kaçkar daglarina ne zaman gitmek ve nasil ?

Mesajgönderen yseferoglu » 30 Mar 2010 11:33

Merhaba, sitede bir size yardımcı olabilecek birçok bilgi var, Eğer ilk kez böyle bir faaliyet düzenliyorsanız fazla ziyaret edilmeyen insanların olmadığı bir bölge seçmeyiniz, direk yurtdışından geleceksiniz Trabzon Havalimanı'ndan Rize Çamlıhemşine ulaşmanız yeterli. Kaçkarlarda sis'e dikkat etmeniz gerekir. Bir çok yaylada pansiyon vardır ve etkinlik için en ideal ay Ağustos ayıdır. Temmuz'da gitmemeyi tercih edin yada hava durumu raporlarını mutlaka inceleyin. İlk kez geliyorsanız Ayder, Kavrun, Göller Bölgesi, Mezovit, Huser Yaylalarını içine alan bir rota planlayabilirsiniz. Forumdaki Google Earth dosyalarını inceleyiniz. 15 gün çok uzun bir süre, kendinizi yeterli görmüyorsanız rehber tutabilirsiniz, her kamp yerinde 1-2 günmü kalacaksınız yoksa hergün konaklama yerini değiştirmeyimi düşünüyorsunuz?
yseferoglu
Mesaj Panosu Yöneticisi

Mesajgönderen silensius » 11 Nis 2010 11:10

Merhaba,

20 Mayis ve 20 haziran Camlihemsimden baslayip yaylalardan zirveleri uzaktan izleyerek ikizdere Dereköy çivarlarindan Rize'e kadar bir rota düsünüyorum.
Tabi bunun münkün olacagindan emin degilim simdilik, mevsim uygun mu onu ögrenmek isterdim ve patikalar çamurlu olurmu mayis sonu haziran ilk haftasi, bu tur girisimin rizikosu ne olabilir, ne gibi sorunla ile karsilasabilirim.
Yaylalardan köylere geçip konaklama ve alis verislerim yapma olanaklari varmi.
Kendime arkadas oradan bulma imkani olurmu o tarihlerde.

Saygilar
silensius

Mesajgönderen coskun » 21 May 2010 13:16

Merhaba,

Benzer bir tarih (03-12 Haziran) arasında iki kişi şu rotayı yürümeyi planlıyoruz: Ayder, A. Kavrun, Y. Kavrun, Samistal, Hazindak, Amlakit, Palovit, Trovit, Elevit, Çat, Kito ve Zilkale.

Meteorolojik şartlara göre rotamızı yeniden ayarlayabiliriz ve gerekirse süreyi kısabiliriz. Acelemiz yok ve doğadan ve zorluklarından keyif almak asıl kaygımız.

Henüz Kaçkarlar konusunda tecrübesiz olduğum için, alışveriş ve konaklama hakkında bir şey yazamıyorum. Biz ilk iki günü, hazırlık maiyetinde bu tip bilgileri öğrenmekle ve rotayı optimize etmekle geçireceğiz.

Benim naçizane tavsiyem; iyi bir panço, iyi bir çadır ve botunuzun yanında kullanacağınız iyi tozluklarınızın olması.

Karşılaşırsak dostça ve keyifli olmasını dilerim; karşılaşamazsak size keyifli ve kazasız yürüyüşler diliyorum.

Coşkun
coskun

Mesajgönderen yseferoglu » 21 May 2010 18:25

Coşkun bey Kaçkarlar konusunda tecrübesiz olduğunuz belitrmişsiniz, Eğer ilk kez böyle bir faaliyet düzenliyorsanız fazla ziyaret edilmeyen insanların olmadığı bir bölge seçmeyiniz, bu bakımdan çizdiğiniz rota gayet güzel. Y. Kavrun-Samistal-Hazindak-Amlakit hattı hariç geri kalan tüm yerlerde araç yolu var. GPS yoksa da yoğun siste dahi kaybolma şansınız pek yok. Rotanızdaki hemen hemen her yayla bölgenin büyük, kalabalık, bakkalı, pansiyonu bulunan populer yaylaları. Zorlanacağınız kısım Y. Kavrun Samistal Aşıtı olabilir. Özel mesajınızda niçin Ağustos sonunu tavsiye ettiğimi sormuşsunuz. Haziran ve Temmuz aylarında Kaçkarlar yağış ve sis bakımından biraz yoğun olabilir. Ben yağmurda, siste botlarımın çoraplarımın ıslanmasını ve etraftaki manzarayı göremeden intikal etmeyi pek sevmiyorum. Bu bahsettiklerim Kaçkar Dağları'nın kuzey yani Rize tarafı içindir. Bulutlar dağlardan güneye geçemez ve sisli kesim genelde kuzeydir. Güneyde havalar daha sıcak ve açık olur. Bu yüzden ticari turlar Kaçkar Kavrun Dağı çıkışını rota ve hava iyiliği bakımından güneyden (dilberdüzü) yaparlar. Ayrıca yüksek yerlere çıkacaksam Ağustos'da Eylül'de karlar erimiş oluyor. Yola çıkmadan http://www.wunderground.com http://www.meteor.gov.tr gibi sitelerden havayı takip ediyorum. İş gereği yazları en fazla 1 hafta boş vaktim oluyor bu yüzden zamanı çok iyi kullanmam gerekiyor. Şu an için Haziran'da Temmuz'da gidip Mezovit'e kamp atıp zirve 3 4 gün havanın sisin açmasını bekleyecek zaman yok. ilk 2 günü bilgi amaçlı geçireceğinizden bahsetmişsiniz, Y. Kavrun bu rotaya başlamadan bu iş için gayet uygun, Y. Kavrun'a kamp atıp ilk gün yüksüz günübirlik göller bölgesini, 2. gün Mezovit çayırını ziyaret edip Kaçkarların en yüksek doğruğu olan Kaçkar Kavrun Dağı'nı yakından görebilirsiniz.

Faaliyet sanırım 3 Haziran'da başlıyor. Bol Şans :)

Yukarı Kavrun Yaylası 16 Mayıs 2010
Resim

Kito tarafındaki Badara Yaylası'ndan Kaçkarlar 16 Mayıs 2010
Resim
yseferoglu
Mesaj Panosu Yöneticisi

Mesajgönderen incvz67 » 22 May 2010 23:10

1 ağustos 2010 tarihinde değişik bir rota planlıyorum....

1-yusufeli üzerinden hodaçur,davalı yaylası( bu konuda kesin olmasada ispir üzerinden hodaçur
daha yakın olrsa bu şekilde yapılabilir)
2-soğanlı gölde kamp.
3-deniz gölünden kaçkar zirve
4-tekrar soğanlı gölde kamp
5- kaçkar trans ( kavrun aşıtından aşağıya inmeden hep zirvelerden samistale yürüyüş) en güzeli bu olacak herhalde hep sırtlarda yürüyecem muhteşem manzaralar eşilğinde.
6-hazindak, amlakit ( amlakitte pansiyon)
7- bundan sonrası elevit, çat kito tarafından herhalde burada pansiyon konaklama yapacağım 2 günümü alır)
8- son günümü kesin ayderde geçirmeliyim.

böyle bir rota planlıyorum....
2008 de dilberdüzü rotasından zirve yaptım ,lanetleme transını yaparak çeymakçur ayder ,pokut sal hazindak yapmıştım
2009 da ayder kavrun mezovit kaçkar kuzeyden zirve ve husser yaptı
inşallah bu yaz dediğim bu rotayı yapabilirim.....aynı rotayı yapacak arkadaşlar var ise haberleşelim...yol arkadaşı olmak güzel olur bu bölgede.

bu arada verdiğiniz gps dataları için ayrıca teşekkür ederim bu anlamda çok faydalı bir site olmuş emeğinize sağlık arkadaşlar.
incvz67

Mesajgönderen Uykusuz » 29 Tem 2010 21:57

Selamlar,
Ben kendi gezimi tamamladım. Tecrübelerimi ve notlarımı forum altında iki ayrı mesajda paylaştım:
http://www.kackar.org/forum/viewtopic.php?f=3&t=145
http://www.kackar.org/forum/viewtopic.php?f=3&t=144

Bu forumun ve Kackar.org'un organizatörüne, yseferoglu'na teşekkür ediyorum. Sağladığı paylaşım ortamı, kendi GPS verileri ve fotoğraflarının ne kadar faydalı olduğunu kendim tecrübe etmiş oldum.

Keyifli Kaçkarlar dilerim,

Coşkun
Not: Bu arada, diğer kullanıcı kimliğimin şifresini kaybettiğimden yeni bir rumuzla yazmak zorunda kaldım.
Uykusuz

Mesajgönderen ononak » 11 Haz 2011 14:14

Arkadaşlar selam, Temmuz ayı son haftasında kaçkarlarda olmayı planlıyoruz. Daha önce Sal, Pokut, Hazindak, Samistal ve Y. Kavron, Çaymakçur aşıtından Olgunlar rotasını yapmıştık. Bu sende Verçenik tarafından başlayan ve Elevit ,Trovit, Apinavak Polovit taraflarına devam eden bir rota yapmak istiyoruz. Rota çıkarmada yardıma ihtiyacımız var. Verçenik tarafından Elevit veya Apinavak taraflarına geçişi yürüyerek yaklaşık ne kadar zamnda tamamlayabiliriz bilgisi olan arkadaş varmı? Birde Verçenik tarafından Elevit veya diğer yaylalara araba bulma şansımız varmıdır. (Bu arada GPS imiz olmadığını da belirtmeliyim, tavsiyelerinizi GPS siz yürüyeceğimizi düşünerek söylerseniz iyi olur :) )
ononak

Mesajgönderen mkirdi » 26 Tem 2011 01:56

Merhaba Arkadaşlar
Bu hafta sonu yani 29 7 2011 de Artvin Merkezden Ardeşene Kadar uzanan Kaçkarları aşarak bir bisiklet turu planlamaktayım; Hava şartları musait olursa benim merak ettiğim Deniz gölünden sonra Zirve ve sonrasında bisikletimi bıraktıgım deniz gölü kıyısından alarak Kavrun gecidini geçerek Yukarı kavrun ve oradan ayderi takip ederek Ardeşene ulaşmak bu süreçte bisikletimi elimde götürmeyi göze alıyorum; Bu rotada bisikletle sırtında geçemeyeceğim kritik yerler konusunda bilgi verebilirmisinz? olgunlardan sonraki rota nasıl olmalı bisikleti yanımda trans kaçkar yapabilmek için tşkler...
mkirdi

Mesajgönderen cetetorunu » 06 Ağu 2011 01:08

Merhaba,
2011 Ramazan bayramının 3. gününü başlangıç günümüz olarak belirledik(trabzon->rize->başlangıç noktamız). Ve pazar akşamına geri dönmeyi istiyoruz. Yani ayın 1'i ile 4'ü arasında 3 gecelik bir gezi planımız olacak. Profesyonel dağcılar değiliz dolayısıyla aşırı performans gerektiren ve dağcılık techizatı gerektiren yerleri tercih etmek istememekle birlikte güzel manzarası olan yerleri hızlıca bile olsa gezmeyi planlıyoruz. Tarih olarak Eylül'ün ilk günleri olacağından ne kadar şanslı olabiliriz bilmiyorum ama bulutların üstüne çıkmak gibi bir hayalimiz var :) Bu hayallerimizi gerçekleştirebileceğimiz bize en uygun rota nedir acaba?

Teşekkürler
cetetorunu

Dön Kaçkarlarda Dağcılık, Kampçılık, Trekking, Hiking

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 2 misafir