Kamp Yerleri

Günübirlik uzun süreli dağcılık, kampçılık, trekking faaliyetleri.

Kamp Yerleri

Mesajgönderen yseferoglu » 14 Şub 2009 22:56

KAMPÇILIK
Kampçılık, doğada bir sportif etkinlik geçirmek yada zevk almak, dinlenmek için gidildiğinde konaklanmasıdır. Kısaca, çadır yada baraka gibi, araç ve gereçle kurulan konaklama yerinde yaşama, şeklinde tanımlanabilir.

DAĞCILIK
Dağcılık, dağlarda yürüyüş ve kamp kurmanın yanı sıra tırmanma sporunu da kapsayan bir doğa sporudur.

DOĞA YÜRÜYÜŞÜ (Hiking):
Sabah başlayıp akşam bitirilen günü birlik dağ yürüyüşüdür.

KAMPLI ETKİNLİK (Trekking):
Kamp kurularak yapılan dağ yürüyüşleridir.

Kaçkar Dağları'nda gidebileceğiniz hemen her yerde çadırınızı kurabilirsiniz, kamp kurma, çadırla geceleme yasağı yoktur bu nedenle istenilen yerde kamp yapmak imkanı vardır. Çadırınızı rahatça kurabileceğiniz yeşillik düz alanları kolayca bulabilirsiniz. Belli başlı ve çok gidilen yaylalar ve yüksek kamp yerlerinde taşlarla örülmüş duvarları olan mükemmel kamp yerleri vardır. Daha az ziyaret edilen yerlerde ise, kamp alanınız taşlıksa çadır zeminini düzeltmek zorunda kalabilirsiniz, ancak bu daha çok 3000 metrenin üzerinde kalan kamp ve bivaklar içindir.
yseferoglu
Mesaj Panosu Yöneticisi

Re: Kamp Yerleri

Mesajgönderen the venturer » 08 May 2009 22:36

Merhaba. Temmuz 15 gibi İstanbul'dan başlayıp, boydan boya bir motosiklet turu yapmayı düşünüyorum. Kamp ağırlıklı bir tur olacak. Bölgeye yabancıyım.
Batıdan doğuya görülmesi gereken yerleri görmek istiyorum. Fikir ve tavsiyelerinizi bekliyorum. Rota, kamp yerleri,vb...
Teşekkürler.
the venturer

Mesajgönderen yseferoglu » 09 May 2009 20:48

Çok genel bir mesaj atmışsınız doğrusu karadenizin tamamını gezmiş değilim ama sizin yerinizde olsam google'a karadeniz tur yazıp arama yapardım ilk sıradaki 1 2 sayfada karadenize yapılan gezilerin tur bilgileri var. Bu bilgilerde gidilecek gezilecek yerler ayrıntılı olarak yazılmış. Bunun dışında Doğu Karadenizi ele alırsak Ordu'dan geçerken mutlaka Boztepe'ye çıkmanızı tavsiye ederim çıkış ortalama 10-15 dk. sürer, muhteşem manzarada biraz oturur çay içer resimler çekersiniz.
Benzeri aktiviteyi Giresun Kalesi ve Trabzon Boztepe'de yapabilirsiniz ama bu konuda en iyi manzara Ordu'da. Trabzon daki Uzungöl ve Sumela Manastırını bilmeyen yoktur.
Rize ye gelirsek Ayder ve çevre yaylalar görülmeye değer. Eğer gezinizin asıl amacı karadeniz yaylaları ise başlangıç noktanız Ayder Yaylası olmalı. Aydere en yakın yayla diyebileceğimiz Huser Yaylası'na araçla çıkarak hava açıksa eğer tüm Kaçkar Dağlarını, Altıparmak, Bulut, Kaçkar, Verçenik, Karadeniz ve sahil yolu, Kavrun, Avusor, Çeymakçur vadilerini izlemeniz mümkün.
Huserden resimdekine benze bir manzara görürsünüz.
Şansınız varsa resimdeki gibi muhteşem bir bulut denizide görebilirsiniz Huser'de çok sık olur.
Bunun dışında motorla Yukarı Kavrun'a çıkıp 1,5 saatilik bir yürüyüşle resimdeki Göller Bölgesini ziyaret edebilirsiniz.
Alternatif rota olarak Ayder'e gelmeden sağa dönüp Şenyuva-Zilkale-Çat-Elevit-Trovit-Horon Geçiti-Palovit-Amlakit hattınıda motorla geçmeniz mümkün dönüş aynı istikametden olacaktır Amlakit'den sonra yol yok.
yseferoglu
Mesaj Panosu Yöneticisi

Mesajgönderen the venturer » 09 May 2009 21:05

Mesajın genelliği konusunda haklısınız. Bir merhaba mesajı olarak kabul edin bunu. Resimler ve bilgiler için teşekkürler. Bana özellikle isim lazım. Ona göre GPS'e atıp bulmak daha kolay olacak. elinizde GPS rota kayıtları varsa ve paylaşırsanız sevinirim.
İyi akşamlar.
the venturer

Mesajgönderen yseferoglu » 09 May 2009 21:40

Sitemize kayıt olduğunuz için teşekkürler, umarım ara ara ziyaret etmeyi ihmal etmezsiniz.
Gps kaydı ve isim istiyorsanız kesinlikle Ayder ve çevresindeki yaylaları içeren google earth dosyasına göz atmanızda fayda var. Üye olmadığınız için bu linki göremiyorsunuz. Üye olmak için Tıklayınız.
Bu dosya Garmin NavCity 2009.02 version haritalara yüklendi şu anki en son halide büyük ihtimal Haziranda çıkacak olan NavCity 2009.04 versiyon haritaya yüklenecek. Bu dosyadaki herhangi bir izi alıp GPS Trackmaker programı Üye olmadığınız için bu linki göremiyorsunuz. Üye olmak için Tıklayınız. ile cihazınızın desteklediği dosya formatına çevirip cihazınıza yükleyebilirsiniz. Yaylalar.zip dosyası büyük bir itina ile hazırlanmış olup, çevre hakkındaki en önemli rehberlerden biridir. Bu dosya sayesinde Google Earth'de kendi rotanızı çizip Gps cihazınıza yükleyebir, yaylalar arasındaki mesafeyi ölçebilirsiniz. Sadece Yaylalar için değil mesela Ordu Boztepe, Giresun Kale, Trabzon Uzungöl rotanızıda Google Earth ile çizip tüm rotayı tek bir iz olarak cihazınıza yükleyebilirsiniz. Rotanızı hazırladıktan sonra bizide bilgilendirirseniz seviniriz.
yseferoglu
Mesaj Panosu Yöneticisi

Mesajgönderen the venturer » 09 May 2009 22:00

Teşekkürler. Trackmaker programını ve diğer birkaçını sürekli kullanıyorum zaten. Dediğiniz dosyayı üye olur olmaz indirdim hemen. Bu .kml uzantılı dosyayı .gpx uzantılı hale getirip cihaza atabilir miyim, bunu deneyeceğim. Gerisi zaten kolay iş. GE'de rota hazırlamak biraz zahmetli. Bunun yerine mapsource'da hazırlayıp cihaza atıyorum. Mapsource'da olmayan yerleri mecburen GE ile çiziyorum. GE büyük bir referans. Zonguldak Alaplı'dan öteyi bilmiyorum ve rotayı çizerken mola ve güzergah olarak çiziyorum. Gerisi sizden sorulur...
the venturer

Mesajgönderen yseferoglu » 09 May 2009 22:23

Ben size 1 hafta içinde Google Earth'den Ordu,Giresun,Trabzon,Rize,Artvin hattı için bir rota hazırlarım.
yseferoglu
Mesaj Panosu Yöneticisi

Mesajgönderen the venturer » 09 May 2009 22:27

Zahmet olacak size.
the venturer

Mesajgönderen yseferoglu » 13 May 2009 22:46

Karadeniz bölgesinin gezilebilecek yerleri diye bir Google Earth dosyası hazırlıyorum, umarım böyle bir çalışma işinizi görür. Fazla zaman ayıramadım ama yakın bir zamanda bu dosyayı biraz daha genişleteceğim, sizin tura sanırım 2 3 aylık bir zaman var.

Üye olmadığınız için bu linki göremiyorsunuz. Üye olmak için Tıklayınız.
yseferoglu
Mesaj Panosu Yöneticisi

Mesajgönderen the venturer » 13 May 2009 22:57

Temmuz 15 gibi çıkmayı düşünüyorum. Yağışın en az, sıcaklığın en fazla olduğu zaman bu diye düşünüyorum. Zira tanıdıklar da bu tarihi onaylıyorlar.
Hazırladığınız dosya hepimizin işine yarayacaktır. Çok teşekkür ederim. Zahmet ediyorsunuz.
the venturer

Sonraki

Dön Kaçkarlarda Dağcılık, Kampçılık, Trekking, Hiking

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 2 misafir