Bisiklet ile Trans Kaçkar

Kaçkarlarda Rafting, Dağ bisikleti, Foto safari, Yaban hayatı, vb. Konular
Orhan Kılıç

Bisiklet ile Trans Kaçkar

Mesaj gönderen Orhan Kılıç » 15 Şub 2011 22:26

Ağustos ayında bisikletim ile Trans Kaçkar yapmak istiyorum. Bu mümkün mü diye sormayacağım çükü 1993 yılında Kavrun tarafından bu işi gerçekleştiren bir arkadaşımız var. 2009 yılında ise Ankaralı 3 arkadaş bu turu Sırakonaklar-Taşbaşı yaylası-Taşdibi yaylası- Davalı Yaylası- Kavrun geçici-Yukarı Kavrun-Aşağı Kavrun-Ayder-Çamlıhemşin rotası ile gerçekleştirmişler.
Ben buna ilave olarak zirveye de çıkmak istiyorum. Ayrıca inişte göller bölgesini görmek istiyorum. Bu işi pek ala treking ile yapabilirsin bisikleti neden yanında taşıyıp işi zorlaştırıyorsun diyebilirsiniz. Bunun nedeni inişte Fırtına deresi tarafına sapıp birkaç yaylayı gezmek.
Benim amacım İspir veya Erzurumdan başlamak. İspirden başlarsam arkadaşlarımın rotasını kullanmam uygun olur mu? Yoksa Erzurumdan başlayıp Yusufeli üzerinden gidersem mevcut yol nedeni ile bisikletimin üzerinde daha fazla mı ilerleyebilirim?
Zirve yapan guruplar neden Dilberdüzünden tekrar Olgunlara dönüp Döbe ve Naletleme geçidinden geçerek Transı tamamlıyorlar? Oysaki buradan Mezovit kapıyı geçip Mezovit çayırı üzerinden Öküzgözü çayırına inip yine transı tamamlayabilirler. Bunun nedeni sadece Naletleme geçidinden geçerek göller bölgesine ulaşabilmek midir? Oysaki kısa yoldan göller bölgesine gidildiği takdirde hem Mezovit kapıyı hem de Seldar dağını geçmek gerekiyor.
Bu durumda yanımda yüklü bisiklet göz önüne alındığında geçebileceğim en kolay rota hangisidir? Zirveye çıkışta sadece çarşak yürüyüşü mü yapılıyor, yoksa kaya tırmanışı da yapılıyor mu?
Geçen yıl bisiklet ile Uludağın zirvesine tırmanıp trans yapmıştık. Tabi Kaçkarı hem yükseklik hem de trans süresi olarak Uludağ ile kıyaslamak mümkün değil.

yseferoglu
Mesaj Panosu Yöneticisi

Re: Bisiklet ile Trans Kaçkar

Mesaj gönderen yseferoglu » 20 Şub 2011 10:56

Orhan bey Dilberdüzü'nden Mezovit'e geçişi planlıyorsanız
http://www.kackar.org/forum/viewtopic.php?f=3&t=122
başlığını incelemenizde fayda var. Bence bu geçiş için Naletleme geçiti yada Kavrun Geçiti'ni tercih etmelisiniz. Bahsettiğim bu iki rota sık kullanılan rotalardır. Zirve için Güneyden çıkmak kuzeye göre daha basitdir. Kuzey de yarı yola kadar yani kapıya kadar çarşak ile çıkarsınız kapıdan sonra çarşak kaya karışıktır. Bu çıkışla ilgili ayrıntılı resimler
http://www.kackar.org/forum/viewtopic.php?f=7&t=149
adresinde mevcut. Kuzeyden zirve yapacaksanız sizinde bahsettiğiniz Ankaragücü bisiklet takımından 3 arkadaşın yaptığı Hodeçur-Davalı-Kavrun Geçiti-Kavrun-Ayder rotası gayet ideal. Güneyden zirve planlıyorsanız daha önceki bisikletçi arkadaşların rotasını kullanıp Davalından Büyük Deniz Gölü'ne kamp atabilir ve buradan geri dönüp Kavrun'a geçebilirsiniz. Aynı rota ama sizinki Zirve çıkışlı.
http://www.kackar.org/forum/viewtopic.php?f=3&t=116
adresindeki resimler yol hakkında yardımcı olabilir. Ama bu linktekiler Deniz Gölü'nden Kavrun geçitine kestirmeden gitmişler alttaki resimde beyaz çizgi ile belirtilmiş yerden, siz tekrar Davalı'ya inip Kavrun Geçiti'ne gideceksiniz. Göller bölgesine bisikletle çıkmanıza gerek yok. Yukarı Kavrun Yaylası'ndan bisikletleri bırakıp 1-1,5 saatte Göller Bölgesi'ne çıkabilirsiniz. Bölge hakkında hiç tecrübeniz yoksa yanınıza bilen birilerini almakta fayda var. Elimden geldiği kadar yardımcı olmaya çalışıyorum. Ben şu ana kadar Güney tarafa hiç geçmedim. Önümüzdeki 1 2 yıl içinde Güney tarafta da Zirve rotalı Hodeçur-Hevek-Barhal hattında 1 haftalık bir gezi planlıyorum.

Resim

Resim

Resim

Resim

Orhan Kılıç

Mesaj gönderen Orhan Kılıç » 20 Şub 2011 12:15

Sayın Yılmaz Seferoğlu,
Verdiğiniz değerli bilgiler için teşekkür ederim. Buradan çıkardığım sonuç Ankaralı İsmail ve arkadaşlarının izlediği rota trans için en kestirme yol. Bunun yanında Olgunlara geri dönmeden sorunsuz olarak Naletleme geçidine ulaşmakta olası görünüyor. Sadece yiyecek ve içecek takviyesini daha fazla yapmak gerekiyor. Gezgin 59 rumuzlu arkadaşın söz ettiği kırmızı çizgi ile çizilen hattı inmek Naletleme geçidine göre hem daha kısa hem de dikliği az gibi görünüyor.
İsmail Kavrun geçidini bisikletlerini ve yüklerini ayrı ayrı taşıyarak 3 seferde geçtiklerini söylemişti.
2008 yılı Temmuz başında Aydere yaptığımız gezide Yukarı Kavrun a araba ile çıkmıştık ve Firdevs ablanın mıhlamasının tadı damağımda kalmıştı. Biz kahvaltı yaparken işletmeci kardeşinin bir turist gurubunu göllere götürdüğünü istersek katılabileceğimizi söylemişti. Zamanımız olmadığı için katılamamıştık. Dediğiniz gibi Kavrundan göllere çıkmakta mümkün. Bu bilgiler ışığında rotamızı belirleyeceğiz.
gezi tarihi olarak Ben ve bir arkadaşım Ağustos başında gitmek istiyoruz. Diğer 2 arkadaşımız ise bayramda yani Ağustos sonunda gitmek istiyor. Ağustos sonu bu bölgenin yağış durumu nasıl olur?
Bayram dönüşü zaten dolu olacak olan otobüs bagajına bisikletlerimizi koyabilmemiz de ayrı bir sorun.
Bu bölgenin tanıtılmasına katkı yapan ve insanları bu tür bir aktivite için cesaretlendirip heveslendiren bu siteyi kullanıma açtığınız için sizi kutluyorum. Umarım turumuz sırasında sizinle karşılaşıp tanışma olanağımız olur.

yseferoglu
Mesaj Panosu Yöneticisi

Mesaj gönderen yseferoglu » 25 Şub 2011 16:19

Orhan bey bu faaliyet için Ağustos ayını öneririm. Temmuz'da sis ve yağış ihtimali Ağustos'a göre yüksek olur. Ağustos 15 ve sonrası iyidir.
http://www.wunderground.com
http://www.meteor.gov.tr
sitelerinden Faaliyet öncesi geniş tahminleri incelersiniz. Yağmurlu ve sisli bir dönemde yapılan faaliyet pek zevkli geçmeyebilir.

Orhan Kılıç

Mesaj gönderen Orhan Kılıç » 25 Şub 2011 16:41

Yılmaz Bey faaliyetimize 27 Ağustos Cumartesi günü uçak ile İstanbul dan Erzurum'a gideceğiz. Geceyi Erzurum da otelde geçirdikten sonra sabah bisikletlerimiz ile yola çıkıp Yusufelinde konaklayacağız. 29 Ağustosta Yusufelinden yola çıkıp Hevek te konaklayacağız. Aslında asıl hedefim Dilberdüzü ne varmak ama yol durumundan emin olmadığım için Hevek Dilberdüzü nü ayrı bir etap olarak planladım. Bu durumda 30 veya 31 Ağustosta zirveye çıkacağız. Kuzey tarafa geçiş rotamızı dağda kararlaştıracağız. Zamanı kısaltmak için sizin de önerdiğiniz Ankaralı arkadaşların geçtiği yoldan Kavruna inebiliriz, ya da Naletleme geçidinden ineceğiz. Dönüşümüzü ise 4 veya 5 Eylülde Hopa dan veya Trabzon dan uçak ile yapacağız.
Edineceğim izlenimlerimi buradan sizlerle paylaşırım. Mümkün olursa sizinle de görüşüp tanışmak isterim.

yseferoglu
Mesaj Panosu Yöneticisi

Mesaj gönderen yseferoglu » 25 Şub 2011 16:49

Orhan bey bu sene 3 4 defa Rizeye gideceğim ama gezi amaçlı olmayabilir. Bir arkadaş bulabilirsem yaylamız Huser'den Kemerli Kaçkar yada Altıparmak zirve planım var, 2 günlük bir faaliyet. siz bana cep telefonunuzu forum dan özel mesaj atınız o tarihte oralarda olursam sizi ararım. Kimbilir belki gezinizin finalinde belki bisikletle Ayder'den Huser'e çıkarsınız :)

Orhan Kılıç

Mesaj gönderen Orhan Kılıç » 26 Şub 2011 10:28

Yılmaz Bey nazik davetiniz için teşekkür ederim. Eğer Naletleme Geçidinden inmeyi seçersek önümüzde zaman kalmayacağa benziyor. Mümkün olursa Fırtına Vadisine girip en az 1 yaylaya çıkmak istiyorum. Faaliyetimiz bayramda gerçekleşecektir. Kim bilir belki sizde bayramı oralarda geçiriyor olabilirsiniz.

mkirdi

Mesaj gönderen mkirdi » 26 Tem 2011 01:59

orhan bey merhaba bu hafta sonu 3 günlük Artvin Yusufeli Yaylalar Dilberdüzü Deniz gölü (Zİrve yaya gidilecek) Kavrun gecidi yukarı kavrun Ayder Ardeşen Hopa Artvin yaklaşık 300 km lik bir gezi ye başalyacağım dagda görüşmek üzere haberleşelim.. Svgler

Orhan Kılıç

Mesaj gönderen Orhan Kılıç » 29 Tem 2011 16:32

Görüşmesine görüşelim ama nasıl olacak bilemiyorum. Siz bu hafta sonu gidiyorsunuz bizse 27 Ağustosta. Yinede görüşebilmek umuduyla, size iyi yolculuklar diliyorum.

mkirdi

Mesaj gönderen mkirdi » 01 Eyl 2011 09:45

Arkadaşlar '9 Temmuz 2011 tarirhnde bisikletle Artvinden başlayıp yine artvinde son bulan 301 km uzunluğundaki parkuru Yusufeli Hevet dilberdüzü tekrar düönüp naletleme gecidi oradan Çaymakcur Glaer düzü Ayder Ardeşen hopa ve yine artine ulaşma şeklinde gerçekleştirdim. Bisikletiniz çok hafif olmalı yollar çok kötü bir kaç kez ciddi tehlikeler atlattım yaklaşık bu tur için 4 ay istisnasız hergün çalıştım; Denizgölü üzerinden geiş planlıyorsanız imkansız diyemem ama çok tehlikeli beni bisiklet özellikle lastikler büyük inçli hafif ayrıca çaldır uyku tulumu ve kamp malzelemelrinden oluştu; Naletlemeden sonra sis vardı kayboldum 4 saat serseri mayın gibi dolaştım dağlarda patikalı görmek mümkün olmadı akşama kaldım 3 kez bisikletten düştüm allahtan ciddi bir yaralanma olmadı: Ama mutlaka yapılması gereken bir trans takrar yapmak isterim farklı bir rotadan zaman bulabilirsem... Sevgiler

Orhan Kılıç

Mesaj gönderen Orhan Kılıç » 04 Eyl 2011 21:29

27 Ağustosta uçak ile Erzuruma gidip 28 Ağustosta Yusufeli, Yaylalar, Dilberdüzü, Zirve, Döbedüzü, Yukarı Çaymakçur etapları ile devam ettiğimiz turumuzu dün Aydere ukaşarak tamamladık. Benim bisikletimde 25 kg ın üzerinde yük vardı. Bu gün Borçka Karagöl ve Macahele gitmek için Hopaya geldik ama şiddetli sağnak yüzünden turun bu bölümünü iptal ettik.8 Eylülde buradan uçak ile İstanbula döneceğiz.

Orhan Kılıç

Turumuza ait bir kaç kare

Mesaj gönderen Orhan Kılıç » 13 Eyl 2011 17:16

İstanbuldan Erzuruma giderek başladığımız bisiklet ile trans Kaçkar turumuza ait Aydere kadar olan kareleri sizlerle paylaşıyorum. Turumuz Hopada sona ermiştir.
Resim
Resim
Resim
Resim
Resim
Resim
Resim
Resim
Resim
Resim
Resim
Resim
Resim
Resim
Resim
Resim
Resim
Resim
Resim
Resim
Resim
Resim
Resim
Resim
Resim
Resim
Resim
Resim
Resim
Resim
Resim
Resim
Resim
Resim
Resim
Resim
Resim
Resim
Resim
Resim
Resim
Resim
Resim
Resim
Resim
Resim
Resim
Resim
Resim
Resim
Resim
Resim
Resim
Resim
Turumuza ait ayrıntıları blogumdan takşp edebilirsiniz.
http://www.bisikletgezgini.blogspot.com

kandish

Mesaj gönderen kandish » 13 Eyl 2011 19:09

Arkadaşlarla Dilber düzüne çıkarken karşılaşmıştık. Açıkçası şaşırmıştık ta.
Bizden bir gün önce zirve zirve yaptıkları için şanslı olduklarını söylemeliyim.
Bir sonraki günkü zirve de deftere yazarken müthiş bir dolu yakalandık.
Başarılı ve değişik bir geçiş olmuş kutlarım.

Orhan Kılıç

Mesaj gönderen Orhan Kılıç » 13 Eyl 2011 19:38

Haklısınız zirveye çıktığımızda hava açıktı. Karadeniz üzerindeki bulutlar zirvede kaldığım 1 saatte karaya iyice yaklaştı. Ertesi sabah havayı görünce iyiki dün çıkmışız diye düşündüm. :P

mkirdi

Mesaj gönderen mkirdi » 13 Eyl 2011 22:06

Merhaba; 1 Ayce tamamladıgım aynı rotadaki yerlere ilişkin kareleri görünce tekrar oralarda olmak istedim; Bisikletle naletleme gecidinden Çaymakçura uzanan zor ve yorucu bir turdu; Ayrıca sis.... karadeniz anlatılmaz yaşanır... Svgler/Syglar.

PEKTAS

Mesaj gönderen PEKTAS » 23 Tem 2013 00:17

sisde kaybolmakta kötü bişi insan nasıl yolu bulur cıkarki bu durumda hep yokus inse işe yarayabilirmi düşünüyorum ?