Google Earth'den GPS'e Harita Yüklemek

Kaçkarlarda Rafting, Dağ bisikleti, Foto safari, Yaban hayatı, vb. Konular
radiyev

Google Earth'den GPS'e Harita Yüklemek

Mesaj gönderen radiyev » 02 Şub 2010 18:02

Sayın seferoğlu ilginiz ve verdiğiniz değerli bilgiler için çok teşekkür ederim. Bundan öceki Kaçkar faaliyetlerinde GPS verilerine ihtiyaç duymamıştık nasip olursa bu sene sizin GPS verilerinide vermiş olduğunuz Ayder Derebaşı gölü Deniz Gölü ve Zirve hattını denemek istiyoruz sizden ricamız vermiş olduğunuz GPS değerlerini GPS cihazına nasıl aktaracagız bu konuda yardımcı olursanız sevinirim.

yseferoglu
Mesaj Panosu Yöneticisi

Re: Ayder - Kavrun Vadisi - Kavrun Geçiti - Deniz Gölü - Zirve

Mesaj gönderen yseferoglu » 02 Şub 2010 19:10

Yardımcı olmaya çalışayım, Garmin GPS cihazları için anlatıyorum. Garmin Oregon 300 GPS cihazıma bu şekilde veri yüklüyorum.
Sitede yayınladığım kaçkar gps dosyaları kml ve gpx uzantılıdır.

Google Earth'den kendi çizdiğiniz bir rotayı cihaza aktarmak için dosyayı Google Earth ile kml uzantılı olarak kaydedin. Daha sonra dosyayı GPS Trackmaker (http://www.kackar.org/forum/viewtopic.php?f=11&t=40) programı ile açıp uzantısını gpx (garmin) olarak kaydedin. Trackmaker 3 4 farklı GPS modelini desteklemektedir.
Resim

Dosyayı gpx uzantılı kaydettikten sonra GPS Trackmaker'la veya Garmin MapSource (Garmin cihazı ile birlikte verilir) programıyla dosyayı açın ve USB kablosuyla bilgisayara bağladığınız GPS aygıtınıza dosyaları gönderin.
Resim

Resim

Umarım yardımcı olur :)

radiyev

DATALARIN GPS YÜKLENMESİ

Mesaj gönderen radiyev » 02 Şub 2010 20:13

Verdiğiniz değerli bilgiler için teşekkürler. Bizim sahip olduğumuz cihaz Magellan Explorist 500 aynı işlemi bu cihazda da yapabilirmiyiz ayrıca vermiş olduğunuz nokta değerleini bahsetmiş olduğunuz ''Google Earth'den kendi çizdiğiniz bir rotayı cihaza aktarmak için dosyayı Google Earth ile kml uzantılı olarak kaydedin. Daha sonra dosyayı GPS Trackmaker (viewtopic.php?f=11&t=40) programı ile açıp uzantısını gpx olarak kaydedin'' bu işlemi üretiyor.

radiyev

Google Earth'de rota oluşturulması

Mesaj gönderen radiyev » 05 Şub 2010 20:43

Sayın Seferoğlu verdiğiniz bilgiler gerçekten çok faydalı ilk defa GPS cihazı kullanacaklar için Google Earth'de rotanın nasıl oluşturulabileceği konusunda da bilgiye ihtiyaç var. Aslında tüm bu sürecleri adım adım anlatmanız daha faydalı olacağı kanaatini taşımaktayız. Kolay gelsin dileklerimle.

yseferoglu
Mesaj Panosu Yöneticisi

Re: Google Earth'den Harita Yüklemek

Mesaj gönderen yseferoglu » 08 Şub 2010 15:53

Hiç bilmeyen kişileri düşünerek resimlerle yardımcı olmaya çalışayım.

Resim

Resim
Yer işaretlerimizi ekliyoruz.

Resim

Resim
Rotamızı çiziyoruz

Resim

Resim
Dosyayı kml uzantılı olarak kaydediyoruz.

Resim
Aynı dosyayı GPSTrackMaker ile açıyoruz

Resim

Resim
GpsTrack Maker la veya Garmin MapSource ile dosyaları cihaza gönderiyoruz.

Resim

orcrown

Re: Google Earth'den GPS'e Harita Yüklemek

Mesaj gönderen orcrown » 24 Şub 2010 09:54

Arkadaşlar ben Magellan Meridian Platinum kullanıyorum.Bilgisayarımda Geoextend ve Trackmaker programları mevcut.Ancak bir türlü kullanmayı başaramadım.Cihazı bilgisayara bağlıyorum ama bilgisayar görmüyor.Mesela Sayın Seferoğlu'nun bu sitede kullanıma sunduğu Google Earth üzerinde hazırlanan gps verilerini kendi gps'me aktaramıyorum.Yardımlarınızı bekliyorum.Teşekkürler.Orcrown